17.6 C
EUROPA LEAGUE

Europa League: Αποτελέσματα 15-09-2016

Η ανατροπή του αιώνα έγινε στο Τελ Αβίβ, στην 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε 4-3 τη γηπεδούχο Μακάμπι, η οποία είχε προβάδισμα τριών τερμάτων μέχρι το 77ο λεπτό! Ομως, οι Ρώσοι πέτυχαν τέσσερα γκολ μέσα σε 15 λεπτά σε μια ανεπανάληπτη ανατροπή που θα μείνει στην Ιστορία.

Πρεμιέρα με ήττα για τον Ζοζέ Μουρίνιο και τη Μάντσεστερ Γιουναϊτεντ στα… άγνωστα μονοπάτια των ομίλων του Europa League. Η Φέγενορντ νίκησε 1-0 τους «κόκκινους διαβόλους» με σκόρερ το νεαρό Τόνι Βιλένα, «προιόν» των τμημάτων υποδομής του ολλανδικού συλλόγου.

Με γκολ του πολύπειρου Εστέμπαν Καμπιάσο στο 42ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στους ομίλους του Europa League επικρατώντας στη Βέρνη της Γιουνγκ Μπόις 1-0, στο πλαίσιο του 2ου ομίλου και πήρε με το «καλημέρα» προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Παραμιλάει η Ευρώπη με τη Χάποελ Μπερ Σεβά. Η ομαδα που απέκλεισε τον Ολυμπιακό από το Champions League, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Europa League με… βόμβα μεγατόνων καθώς νίκησε 2-0 την Ιντερ στο Σαν Σίρο.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Εναντίον των Καζάκων της Αστάνα, η κυπριακή ομάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 75΄, όμως οι Βινίσιους, Ντε Καμάργκο ηγήθηκαν της… ηρωικής αντεπίθεσης και «υπέγραψαν» τη νίκη με 2-1. Ετσι, ο ΑΠΟΕΛ «μοιράζεται» με τον Ολυμπιακό την κορυφή του 2ου ομίλου, δύο εβδομάδες πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Σε αναμετρήσεις για την πρεμιέρα του Europa League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: