24.2 C
16 Απριλίου, 2024
Α' ΕΠΣΑΝΑ

Έκανε σεφτέ με νίκη-θρίλερ ο Παλληνιακός!

Η ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα επικράτησε 2-1 των Γλυκών Νερών με γκολ στο 92′ κι ενώ αγωνιζόταν από το 63′ με δέκα ποδοσφαιριστές

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ – ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ ΑΟ 2-1

Πολύ σπουδαία νίκη για τον Παλληνιακό ο οποίος έκανε… σεφτέ στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, επικράτησε 2-1 των Γλυκών Νερών με γκολ στο 92′ του Κούση κι ενώ αγωνιζόταν από το 63′ με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Καλούδη. Ήταν ένα ματς όπου τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν… επειγόντως, αφού το ξεκίνημα τους στο πρωτάθλημα ήταν κακό. Τελικά, η Παλλήνη ήταν νικήτρια, με τα Γλυκά Νερά πάντως να δείχνουν σημάδια βελτίωσης μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Αλβέρτο Παπαδάκη…

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παλληνιακός ήταν καλύτερος, πίεσε αρκετά και δημιούργησε τρεις – τέσσερις καλές στιγμές. Η υπεροχή του απεφερε καρπούς, εν τέλει, στο 30′ όταν ο Κοβάνης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι -το οποίο κέρδισε ο Κυριόπουλος για χέρι του Βατίστα- έκανε το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρίνου.

Στην επανάληψη τα Γλυκά Νερά βελτίωσαν την εικόνα τους και μάλιστα στο πρώτο 20λεπτο έψαξαν απαντήσεις με ωραίο ποδόσφαιρο απειλώντας με τους Λαναρά και Νάνο. Στο 65′ η Παλλήνη έμεινε με δεκα ποδοσφαιριστές λόγω δικαιολογημένης αποβολής του Καλούδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Συμβουλίδη, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 68′ με κεφαλιά του Νάνου, από εκτέλεση κόρνερ!

Κι ενώ όλα έδειχναν πως τα Γλυκά Νερά έχουν το… μομέντουμ και μπορούν να φύγουν ακόμα και με τη νίκη από την Παλλήνη, ο… εφτάψυχος Παλληνιακός χτύπησε σε αντεπίθεση στο 92′ και έκλεψε το τρίποντο-ανάσα. Συγκεκριμένα σε μια από τις τελευταίες φάσεις ο Κούσης έφυγε στην κόντρα, πέρασε και τον Αρβανίτη και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς…

***Κορυφαίοι του αγώνα οι Υφαντής, Γκαμάλ, Δαραμούσκας και Κούσης.

Διαιτητές: Μπερέτας, Καραθανάσης, Γουρνιάς

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Αραχωβίτης, Κούσης, Βλάχος, Γκαμάλ, Καλούδης, Υφαντής, Χαρίσης (67′ Κοτρωζίνης), Δαραμούσκας, Κυριόπουλος (82′ Καστής), Κοβάνης (75’Μαυράκης).

ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ ΑΟ: Αρβανίτης, Συμβουλίδης (65′ λ.τρ. Τσάνη), Βατίστας, Μιχελής, Γιαννούλης (60′ Γάσπαρης), Αλεξίου, Βάρδας, Μπέντας (85′ λ.τρ. Κουφοκώστας), Νάνος, Λαναράς.