14.7 C
19 Απριλίου, 2024
ΜΠΑΣΚΕΤ

Επαγγελματική νίκη ο Παναθηναϊκός, 73-82 τον Κολοσσό

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε όσο έπρεπε στη Ρόδο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Κολοσσό (73-82). Κορυφαίος ο Τζέιμς με 17 πόντους, εξαιρετικοί Σίνγκλετον, Γκάμπριελ και Καλάθης!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός, βρήκε αντίσταση κόντρα στον Κολοσσό στη Ρόδο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ήταν σοβαρός στο δεύτερο μέρος και με κορυφαίους τους Αμερικανούς του (Τζέιμς, Σίνγκλετον και Γκάμπριελ) πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (73-82) και έφτασε το ρεκόρ του στη Basket League στο 18-1. Εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Καλάθη, πάλεψαν όσο μπορούσαν οι γηπεδούχοι που είχαν σε πολύ καλή ημέρα τους Ρέντικ, Χολ, Γουότσον και Σαλούστρο αλλά… δεν έφταναν!

Μπουρούσης και Τζέιμς ήταν εξαιρετικοί και έδωσαν στους φιλοξενούμενους το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι (58-71) αλλά με διαδοχικά καλάθια των Άχονεν και Χολ, οι Ροδίτες μείωσαν ξανά. Ο Τζέιμς δεν ήταν διατεθειμένος για… παιχνίδια και με πέντε σερί πόντους τέλειωσε το ματς (64-76). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το σκορ μέχρι το φινάλε και τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82