21.1 C
23 Απριλίου, 2024

Νίκες για Εργοτέλη, Ιωνικό, Τριγλία, Ζωνιανά, Πανθηραϊκό-Τα αποτελέσματα στην Γ’ Εθνική

Ο Εργοτέλης, αν και έχανε με 1-0 στο ημίχρονο, το «γύρισε» με γκολ των Μπάτζιου και πέναλτι του Κατσικοκέρη στο 90′ και επικράτησε με 1-2 του Ιάλυσου στην Ρόδο.

Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για την φάση του πέναλτι αλλά και την αποβολή του Παφιάκη στο 53′.

Μετά από ένα ματς – θρίλερ στο «Οικονομίδειο» της Ρόδου, ο Εργοτέλης απέδρασε με το τρίποντο επικρατώντας με 1-2 του Ιάλυσου, αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο ημίχρονο, για την 21η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνικής.

Ο Εργοτέλης πήρε μία σημαντική για την συνέχεια νίκη και έφτασε τους 40 βαθμούς ενώ ο Ιάλυσος «βράζει» για την διατησία του Γκαμαρη εστιάζοντας στην φάση του πέναλτι αλλά και την αποβολή του Παφιάκη στο 53′.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αχείμαστος έβγαλε την σέντρα και ο Χατζηφούντας με κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης έγινε πιο επιθετικός αφού ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε τους Βελλίνη και Μίνγκα ενώ ο Λεάλ αποχώρησε τραυματίας.

Στο 53΄είχαμε την αποβολή του Παφιάκη, με δεύτερη κίτρινη ενώ στο 59΄ ισοφάρισε με κοντινό σουτ ο Μπάτζιος!

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης πίεσε και στο 90′ του δόθηκε πέναλτι μετά από σουτ του Βελλίνη και χέρι του Ρίκκα.

Το πέναλτι μετέτρψε σε γκολ ο Κατσικοκέρης. Πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γκαμάρης (Αθήνα) με βοηθούς τους Ντάλλα και Κουτσόγιαννο(Αθήνα).

Ιάλυσος:

Χειμωνέττος, Αλιατίδης, Αχείμαστος, Αρχοντούλης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (76′ Νυφαδόπουλος), Χατζηφούντας (85΄Κρεκούκιας), Ρίκκα, Μπαρόζο, Καρπαθάκης

Εργοτέλης:

Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου (84′ Ρουσάκης), Μπάτζιος, Μισέλ, Σερτζίνιο, Γκοτσούλιας (50′ Βελλίνης), Κατσικοκέρης, Λεάλ (50′ Μίνγκας), Καϊμακαμούδης

Ο προπονητής του Εργοτέλη εμφανίστηκε ανακουφισμένος στις δηλώσεις του μετά την νίκη με ανατροπή στην Ρόδο επί του Ιάλυσου (1-2).

Τα όσα είπε ο προπονητής του Εργοτέλη, Σούλης Παπαδόπουλος, μετά το νικηφόρο ματς με τον Ιάλυσο στην Ρόδο (1-2):

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την ανατροπή και την νίκη.

Έγινε ένα δυνατό και συναρπαστικό ματς που δεν είχε ποιότητα. Κρίθηκε στην δύναμη.

Ο Ιάλυσος πηγαίνει πολύ καλά στο πρωτάθλημα και αφού έχει καλούς παίκτες θα μπορούσε να βρίσκεται και ψηλότερα στην βαθμολογία. Γίνεται καλή δουλειά στην ομάδα και έχει δύσκολη έδρα.

Στο ποδόσφαιρο πρέπει να είσαι καλός και τυχερός για να κερδίσεις ένα ματς.

Εμείς κόντρα στην ορή δεχθήκαμε ένα γκολ και βρεθήκαμε πίσω με 1-0. Μετά την αποβολή του Παφιάκη είχαμε το πλεονέκτημα και το εκμεταλλευτήκαμε.

Με το πέναλτι στις καθυστερήσεις καρδίσαμε. Αφού δεν χάσαμε σήμερα, και κερδίσαμε, δύσκολα θα ξαναχάσουμε μέχρι το τέλος».

Στο γεγονός οτι ο Εργοτέλης δέχεται εύκολα γκολ και μετά… τρέχει στάθηκε ο επιθετικός του Εργοτέλη μετά το ματς με τον Ιάλυσο (1-2).

Αναλυτικά οι δηλώσεις του επιθετικού του Εργοτέλη, Νίκου Κατσικοκέρη, μετά το Ιάλυσος – Εργοτέλης 1-2 :

«Ξέραμε οτι είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν δύσκολο αντίπαλο.

Συγχαρητήρια σε όλους στην ομάδα μου που έδειξε οτι θα «παλέψει» μέχρι το τέλος για τον στόχο της.

Ο Ιάλυσος με μισή ευκαιρία προηγήθηκε. Δεχόμαστε εύκολα γκολ.

Δύσκολα ομάδα φεύγει με την νίκη από δω και ο Ιάλυσος είναι άξιος σεβασμού».

Με γκολ του Καμαρά στο 50′ και του Σαπαλίδη στο 83′ ο Ιωνικός Νικαίας νίκησε με 2-0 την Θύελλα Ραφήνας

Οι πολλές απουσίες αποδείχθηκαν καθοριστικές για την Προοδευτική και η Τριγλία Ραφήνας επικράτησε με 1-0.

Το γκολ που έβαλε στοπ στο σερί αήττητων αγώνων της ομάδας του Κορυδαλλού πέτυχε ο Νικολόπουλος στο 87′.

Τριγλία Ραφήνας (Γιωργος Αρχοντάκης): Δήμιζας, Καμβύσης, Κωτσαλας, Μακρής, Μαντζώρος, Παπασάββας, Τσάγκαρης, Παπαδόπουλος (62′ Καρβουνίδης), Τζαθας (62′ Πουτουρίδης), Καλογιάννης (90′ Μπιταξής), Νικολόπουλος

Προοδευτική (Πάρης Ανδράλας): Τράκας, Τσαραούσης (71′ Μανιδάκης), Καλαϊτζίδης, Ζιζηλας, Παπανικόλας, Ντάλλας, Ζελέκου (57′ Γιακούπι), Πέππας, Κανελλόπουλος, Λέκκας, Ατματσίδης

Στις νίκες και στα θετικά αποτελέσματα κατάφερε να επιστρέψει ο Ερμής Ζωνιανών που επικράτησε με 1-0 επί του Εθνικού Πειραιώς.Οι Ζωνιανοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά χρειάστηκε να περάσουν 90 λεπτά παιχνιδιού για να σκοράρουν. Πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 10ο λεπτό με τον Τοπούζη να μην μπορεί να «νικήσει» με το κεφάλι τον Βουτσινά που απομάκρυνε εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Πλουσής σούταρε αλλά μπλόκαρε αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της ομάδας του Πειραιά.Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρόβας έβγαλε με ωραία κάθετη σε θέση βολής τον Τοπούζη αλλά και πάλι κράτησε ανέπαφη την εστία του ο Βουτσινάς. Στο 17’ ο Ταβλαδωράκης σούταρε η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 33’ ο Τοπούζης σούταρε αλλά απομάκρυναν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί.Στο 35’ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Ρόβα να σουτάρει αλλά ο Βουτσινάς έδιωξε σε κόρνερ ενώ στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Βουτσινάς είπε και πάλι «όχι» σε σουτ του Τοπούζη.Στην επανάληψη, πρώτη καλή στιγμή για τον Ερμή στο 55’ με τον Ταβλαδωράκη, απομάκρυνε για ακόμα μία φορά ο Βουτσινάς εντυπωσιακά και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Εθνικός απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κόλλια με τον Παυλάκη όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Ο Ερμής συνέχισε να πιέζει, έψαχνε το γκολ και σε μία αντεπίθεση στο 85’ ο Ντούλιας «νικήθηκε» από τον Κόλλια. Ένα λεπτό αργότερα δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στη μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Μάναλη και στο 92’ ο Πασιαλής με σουτ από κοντά έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για τον Ερμή Ζωνιανών.Ερμής Ζωνιανών: Κόλλιας, Κοζυράκης(43’ Χατζηβασίλης), Γεμιστός(80’ Καραγκιόζι), Ανυφαντάκης, Ραπτάκης, Ταβλαδωράκης, Γιακουμάκης, Ρουσσάκης, Τοπούζης, Ρόβας, Πλουσής Δ. (52’ Πασιαλής)Εθνικός Πειραιά: Βουτσινάς, Στασινός, Γερόλυμος, Βενέτης, Μπεχλιβάνης, Μαρτίνος, Κομνηνός(65’ Ντούλιας), Λεωνιδόπουλος, Μάναλης, Χατζησάββας, Παυλάκης(90’ Πίσας)

Σπουδαία νίκη με 2-1 πήρε ο Πανθηραϊκός κόντρα στον Ηλυσιακό.Οι νησιώτες επέβαλαν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα και σκόραραν στο 4′ με τον Γιόνδη. Ο τελευταίος ήταν ασταμάτητος και βρήκε δίχτυα και στο 20′. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει ο Ηλυσιακός, παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν να μειώσει με τον Μπίρη στο 63′. Πανθηραϊκός (Παπαματθαιάκης): Ζωντός, Κορτσινίδης, Καλαγκάνης, Πέκα, Λούκα, Σαββίδης, Μπακάλης, Φύτρος, Λαζαρίδης, Ζώνας, Γιόνδης.Ηλυσιακός (Αλέκος Ρίζος): Σηφάκης, Γραμματίκας, Πιπίνης, Ντούμπερετ, Μπίρης, Αμανατίδης, Ξαγοράρης, Κούντου, Ιωάννου, Μάπτσα, Κάλφας.