21.1 C
23 Απριλίου, 2024
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με τεσσάρα η Λαμία στην κορυφή της Football League

Ρίχνοντας “κανονιές”, συνολικά τέσσερα γκολ στο ματς με την Καλλονή η Λαμία πέρασε στην κορυφή της Football League.

Η Λαμία συνεχίζει την εκπληκτική πορεία της προς τη Σούπερ Λίγκα, αφού απέναντι στην ομάδα που ανέβασε στα «σαλόνια» το 2012, ο… μετρ των ανόδων, Μπάμπης Τεννές, οδήγησε τους «κυανόλευκους» σε ακόμη μία νίκη, 4-0 την Καλλονή και παράλληλα, με την «γκέλα» του Απόλλωνα Σμύρνης στο Αίγιο, στην κορυφή της βαθμολογίας!

Έτσι, με το 10ο «τρίποντο» σε 10 ματς στην έδρα τους(!), οι Λαμιώτες «καβάλησαν» με 52 βαθμούς την «Ελαφρά Ταξιαρχία», που έχει 50. Να θυμίσουμε, ωστόσο, ότι εκκρεμεί η απόφαση για την περιβόητη υπόθεση Ντουρμισάι… Υπάρχει, δηλαδή, ακόμη το ενδεχόμενο ο σύλλογος από τη Φθιώτιδα να τιμωρηθεί με αφαίρεση έξι βαθμών.

Να σημειώσουμε, τέλος, πως η Λαμία «καθάρισε», ουσιαστικά, τη νίκη από το πρώτο μισάωρο του αγώνα! Ο Ντουρμισάι άνοιξε το σκορ στο 12’, με τον Ματσούκα να «γράφει» το 3-0 με τα γκολ του στο 22’ και στο 30’. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τζόκιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς.

Από εκεί και πέρα, αν και ζορίστηκε, ο ΟΦΗ «καθάρισε» στο τέλος στην Ελευσίνα. Απέναντι στον σχεδόν καταδικασμένο Πανελευσινιακό, οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 70’ με τον Μάνο, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 78’ με τον «γερόλυκο» Κώτσιο, με τον Πάγκαλο να «γράφει» το τελικό 3-0 στα… χασομέρια.

Τέλος, στα υπόλοιπα παιχνίδια της 20ής αγωνιστικής στη Football League, η Σπάρτη επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας με γκολ του Γκαλίτσιου στο 88’, ο Αγροτικός Αστέρας, αν και ισοφαρίστηκε στο 80’ από την Καλλιθέα, έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το «Ελ Πάσο» (1-2) με τέρμα του Τζόναθαν στο 85’ και τα Τρίκαλα διέλυσαν 5-0 τον Αχαρναϊκό. Νωρίτερα, ο Πανσερραϊκός «απέδρασε» από τα Χανιά (0-1).