17.1 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός 66-64 τον Ερυθρό Αστέρα, άποντος για πρώτη φορά ο Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 66-64 από το Βελιγράδι και εξασφάλισε πλεονέκτημα έδρας. Μεγάλο ματς από Παπανικολάου και Αγραβάνη.

Ο Ολυμπιακός πήγε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι, αλλά κατάφερε να βγει στον αφρό και να περάσει με 66-64 από το Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στην παράταση εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με καλάθι που θύμισε απίστευτα το νικητήριο του τελικού του 2012 στην Πόλη έκρινε τον αγώνα. Κορυφαίοι, δίπλα του, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 17 και ο Δημήτρης Αγραβάνης με 16 πόντους.

Διπρόσωποι οι «ερυθρόλευκοι», όπως και στο ματς με τη Γαλατάσαραϊ. Έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κρατώντας στους 17 πόντους τους γηπεδούχους και έχτισαν διαφορά 13 πόντων (17-30), αλλά είχαν ένα καταστροφικό οκτάλεπτο μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου δεχόμενοι ένα 18-0 και βρέθηκαν από το 32-42 στο 50-42. Εκεί τους κράτησε ζωντανούς ο Αγραβάνης με έντεκα σερί πόντους, μέχρι να «καθαρίσει» στο φινάλε ο Πρίντεζης.

Το γκολ-φάουλ του ακούραστου Παπανικολάου έδωσε προβάδισμα (61-62), αλλά η εκατέρωθεν νευρικότητα και αστοχία κρατούσε το ματς στην κόψη του ξυραφιού (64-64). Τα βήματα του Σπανούλη στα 38’’ πριν το τέλος έδωσαν κατοχή στους γηπεδούχους, αλλά η καλή άμυνα του Παπαπέτρου οδήγησε σε λάθος τον Γκούντουριτς χαρίζοντας τα τελευταία 20 δευτερόλεπτα στον Ολυμπιακό. Ο Πρίντεζης με πεταχτάρι α λα Κωνσταντινούπολη στα 3,2’’ χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό και το ουσιαστικά πλεονέκτημα έδρας.

Δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι (64-66), αλλά ο Βασίλης Σπανούλης έκανε ένα ιστορικό ρεκόρ.

Για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα και μετά από 243 αγώνες, ο αρχηγός των Πειραιωτών δεν κατάφερε να σκοράρει!

Ο Kill Bill σε 16:24 που αγωνίστηκε είχε 0/3 τρίποντα και δεν βρήκε το δρόμο προς το καλάθι ούτε με βολές.

Πάντως και ο ίδιος δεν θα ενοχλήθηκε ιδιαίτερα, από τη στιγμή που η ομάδα του νίκησε.42, 58-58, παράταση 64-66.