20.3 C

Ο Απόλλων 1-0 τον Κισσαμικό, νίκες για Άρη και Λαμία στην Football League

Ο Απόλλων δυσκολεύτηκς κόντρα στον Κισσαμικό, που έχασε πέναλτι (το έπιασε ο Χώτης), ωστόσο με γκολ του Διαμαντόπουλου ένα τέταρτο πριν το φινάλε πήρε σπουδαίο τρίποντο (1-0) και παρέμεινε μόνος και αήττητος.

Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς ανώτεροι, είχαν την κατοχή και δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία. στο 31ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Μίλιτς δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Χιώτη. Η Ελαφρά Ταξιαρχία βγήκε στην επανάληψη με σκοπό να πιέσει και να βρει το γκολ της νίκης και το πέτυχε ένα τέταρτο πριν το φινάλε, με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, τον Διαμαντόπουλο να σκοράρει ένα… χρυσό γκολ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Στα υπόλοιπα ματς, ο Αιγινιακός πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Καλλονή με 3-1, σπρώχνοντάς την προς τον υποβιβασμό, ενώ και ο Αχαρναϊκός έκανε σημαντικό βήμα για να σωθεί, κερδίζοντας 2-1 τον Πανσερραϊκό. Ζωντανή στη μάχη της παραμονής και η Ελευσίνα που επικράτησε 1-0 της Αναγ. Καρδίτσας.

Στον -6 από την 2η θέση και την Λαμία διατηρήθηκε ο Άρης. Οι κίτρινοι χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έφτασαν στο 3-0 επί της Καλλιθέας στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το σκορ για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, που έδιωξε από νωρίς το άγχος, πέτυχε μόλις στο 9ο λεπτό ο Μάρκος Ντούνης με ψύχραιμο πλασέ από την μικρή περιοχή. Το δεύτερο τέρμα ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τζανακάκη να κάνει το 2-0 στο 54’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ούγκο Σόουζα με προβολή στο 78’.

Έτσι ο Άρης έφτασε τους 56 βαθμούς, διατηρήθηκε στην 3η θέση και απέχει έξι βαθμούς από την δεύτερη θέση όπου παρέμεινε η Λαμία, η οποία κέρδισε 1-0 τον Παναιγιάλειο εντός έδρας.

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Πίτου Γκαρσία, Ρόβας, Ντούνης, Τάτος (57΄Μιλούνοβιτς), Παυλίδης (76΄Μακουτά), Ίλιτς (57΄Καπνίδης)

Καλλιθέα (Σ. Σταθόπουλος): Μιχελής, Λεβέντης, Σταματόπουλος, Πάτας, Ντιακιτέ, Σταματάκος, Καντέ (54΄Γκίνη), Τσίπρας, Μπέλης (67΄Ταμπάκης) (78΄Μάκο), Συριόπουλος, Ολιβέιρα

Τα… χρειάστηκε η Λαμία! Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε 1-0 του Παναιγιάλειου, χάρη σε ένα πέναλτι του Βασιλόγιαννη, ο οποίος σκόραρε από την άσπρη βούλα με την… δεύτερη, μια απόφαση του διαιτητή που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους!

Η Λαμία ήταν καλύτερη από τους Αιγιώτες ωστόσο δυσκολευόταν να φτιάξει φάσεις στα καρέ του Γκαραβέλη. Με τη συμπλήρωση 39 λεπτών, όμως, ο Παπαδόπουλος έκανε χέρι χωρίς λόγο σε φάση που πήδηξε για να πάρει κεφαλιά με τον διαιτητή να υποδεικνύει σωστά το πέναλτι. Ο Βασιλόγιαννης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Γκαραβέλη, ωστόσο ο διαιτητής διέταξε την επανάληψη, καθώς θεώρησε ότι παίκτης των γηπεδούχων μπήκε νωρίτερα στην περιοχή κάτι που δεν φάνηκε από το ριπλέι. Με την δεύτερη εκτέλεση, λοιπόν, ο άσος της Λαμίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος ήταν εμφανώς καλύτερος, πίεζε αρκετά αλλά οι γηπεδούχοι αμύνονταν εξαιρετικά. Μάλιστα, ήταν αυτοί που είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος αλλά Βασιλόγιαννης και Ρότσα δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γκαραβέλη μέσα από την περιοχή.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Football League

Απόλλων Σμύρνης – Κισσαμικός  1-0 (76′ Διαμαντόπουλος)

Αχαρναϊκός – Πανσερραϊκός  2-1 (28′ Πλαβούκος, 81′ Τζέφερσον / 90+1′ Ρούτσης)

ΑΕΛ Καλλονής – Αιγινιακός  1-3 (10′ Ζουλιώτης / 2′ Ζγκούρι, 4′ Τσολακίδης, 87′ Μπουρντουζάν)

Πανελευσινιακός – Αναγέννηση Καρδίτσας  1-0 (8′ Τσούπρος)

Λαμία – Παναιγιάλειος  1-0 (40′ Βασιλόγιαννης πεν)

Τρίκαλα – ΑΕ Σπάρτη  1-0 (18′ Κουσκουνάς)

Άρης – Καλλιθέα  3-0 (8′ Ντούνης, 53′ Πίτου, 78′ Σόουζα)

ΟΦΗ – Αγροτικός Αστέρας  4-0 (4′-42′ Πάγκαλος, 18′ Μάνος, 20′ Μητρόπουλος)

Χανιά – Πανθρακικός  3-0 α.α.