11.8 C

Ελπίζει ο Άρης με το 2-0 επί του Αχαρναϊκού στην Football League

Με γκολ των Ντούνη και Τάτου, ο Άρης ξεπέρασε το εμπόδιο του Αχαρναϊκού (2-0) και μείωσε στο -6 τη διαφορά από τη δεύτερη Λαμία, διατηρώντας τις ελπίδες του για την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα.

Οι «κίτρινοι» δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο από τον Αχαρναϊκό, ωστόσο το γρήγορο γκολ του Ντούνη στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους τους έδωσε… φτερά και έτσι επικράτησαν με 2-0, μειώνοντας στο -6 από τη δεύτερη Λαμία.

Το δεύτερο τέρμα της ομάδας του Κωστένογλου σημείωσε ο Τάτος με πέναλτι στο 80ο λεπτό.

Περίπου 18 λεπτά χρειάστηκαν για την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, με αυτή να ανήκει στον Άρη, καθώς ο Ίλιτς δεν πλάσαρε σωστά στο στρώσιμο που του έκανε ο Πίτου Γκαρσία. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κίτρινοι» είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν εκ νέου απειλητικοί, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει χωρίς σκορ.

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Κωστένογλου, καθώς ο Ντούνης με ένα πολύ όμορφο τέρμα της έδωσε το προβάδισμα μόλις στο 49’. Αυτό το γκολ… έλυσε τα πόδια των παικτών του Άρη που πίεζαν και για δεύτερο, με το πρώτο «καμπανάκι» να έρχεται στο 75’ με το δοκάρι του Σόουζα. Ωστόσο, το όποιο άγχος είχε ο Άρης όσο παρέμενε το «εύθραυστο» 1-0, το έδιωξε ο Τάτος στο 80’, καθώς ευστόχησε στο πέναλτι, που είχε υποπέσει ο Παπατόλιος με το χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή. Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι, με το 2-0 να ήταν το τελικό σκορ.