18.8 C

Χέρι χέρι και πρωτιά με τον Κατσικοκέρη, o Εργοτέλης 3-1 εκτός την Κηφισιά-Σ. Παπαδόπουλος: Δεν έχει τελειώσει τίποτα

Με χατ τρικ του επιθετικού του ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-3 της Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο» και πέρασε τον Ιωνικό στην βαθμολογία στην «μάχη» της ανόδου.

Ο Εργοτέλης πήρε αυτό που ήθελε και με πρωταγωνιστή τον Κατσικοκέρη επικράτησε με 1-3 της Κηφισιάς στο άδειο «Ζηρίνειο» για την 28η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνική και πέρασε τον Ιωνικό στην βαθμολογία στην «μάχη» της ανόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλεόν με το «2 στα 2″¨στα ματς που απομένουν με τον Ερμή στα Ζωνιανά και την Θύελλα Ραφήνας θα κόψουν πρώτοι το νήμα και θα ανέβουν κατηγορία.

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο ματς και με δύο γκολ του Κατσικοκέρη προηγήθηκε με 0-2 στο τέταρτο βάζοντας τις βάσεις για το πολυπόθητο τρίποντο.

Στο δεύτρεο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν με σουτ του Κυριαζή στο 58′ αλλά ο Κατσικοκέρης,που έκανε χατ τρικ, ξανά πήρε το..όπλο του και με κεφαλιά – δυναμίτη στο 73′ έκανε το 1-3 και «καθάρισε» το ματς.

Κόκκινη στον Σερτζίνιο στις καθυστερήσεις, με δεύτερη κίτρινη που πήρε εσκεμμένα.

Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Κακριδής από την Κόρινθο με βοηθούς τους Κωνσταντόπουλο και Πυργάκη (Κορίνθου).

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης:

Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Τζανής, Μπάτζιος, Μισέλ , Σερτζίνιο , Ρουσάκης, Κατσικοκέρης, Λεάλ, Βελλίνης (51′ Γκοτσούλιας)

Κηφισιά:

Κανδέλης, Εσλερ, Μουσταφίδης, Μεταλλινός, Τεγούσης, Παναγιωτόπουλος, Σπηλιωτάκης, Κυριαζής, Ρεντζής, Ταμπάκης, Χαλκιάς

Η εξέλιξη του ματς:

Σουτ του Μισέλ η μπάλα άουτ μετά από φάουλ του Λεάλ στο 2′.

Ευκαιρία με τον Βελλίνη στο 6′ αλλά η μπάλα κόντραρε στο σουτ που έκανε από καλή θέση.

Γκοοολ! 0-1! Σκόρερ ο Κατσικοκέρης με πλασέ στο 7′ μετά από πάσα του Λεάλ!

Γκοοολ! 0-2! Ο Εργοτέλης «καθαρίζει» το ματς στο 15΄με γκολ με πλασέ του Κατσικοκέρη και πάλι μετά από πάσα Σερτζίνιο.

Ημίχρονο, 0-2.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με φάση για την Κηφισιά με τον Κυριαζή με πλασέ στο 47′.

Γκολ, 1-2 με σουτ του Κυριαζή, νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 58′.

Σουτ του Λεάλ στο 60΄πέρασε έξω…

Γκοοοολ! 1-3 με κεφαλιά – δυναμίτη του Κατσικοκέρη μετά από φάουλ του Σερτζίνιο στο 73′. Χατ τρικ από τον επιθετικό του Εργοτέλη!

Λήξη, 1-3!

Ο προπονητής του Εργοτέλη κράτησε χαμηλούς τόνους παρά την σημαντική νίκη επί της Κηφισιάς (1-3)που έφερε την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας στον 4ο όμιλο της Γ εθνικής.

Τα όσα είπε ο προπονητής του Εργοτέλη, Σούλης Παπαδόπουλος, μετά το νικηφόρο ματς στην Κηφισιά (1-3):

«Ήταν μία σπουδαία νίκη για την ομάδα μας.

Περάσαμε στην κορυφή αλλά για να έχει αξία αυτή η νίκη θα πρέπει να κερδισουμε τα δύο εναπομείναντα ματς για να ανέβουμε κατηγορία.

Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Η Κηφισιά είχε απουσίες και «χτυπήσαμε» στις αδυναμίες της.

Μετά κάναμε μία σωστή διαχείριση του ματς».