18 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 70-56 – Τουρνουά Κρήτης

Με το “δεξί” ξεκίνησε στο “2ο Διεθνές Τουρνουά Μπάσκετ του Ηρακλείου” ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 70-56 του Ερυθρού Αστέρα και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Μακάμπι. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε εξαιρετικά δείγματα σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας αισιόδοξα μηνύματα ενόψει της συνέχειας. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία σε όλο το παιχνίδι, παίρνοντας τη νίκη που τους έδωσε την πρόκριση στον τελικό, όπου τους περιμένει η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε της Ούνικς Καζάν.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 8ριμπάουντ, ενώ ο Μπράιν Ρόμπερτς είχε 10. Από την ομάδα του Βελιγραδίου ο Ματίας Λεσόρτ είχε 14.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε καλό ξεκίνημα (1-5), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με ένα σερί 11-0 προηγήθηκαν 14-7.  Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 17-10 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 10 (23-13).  Η ομάδα του Βελιγραδίου δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος πατώντας γκάζι στα τελευταία λεπτά προηγήθηκε 39-22 στο πρώτο ημίχρονο.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα διατηρούσε διαφορά ασφαλείας, με τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει στους 11 (40-29).  Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει επιθετικές λύσεις, ενώ με όπλο την πολύ καλή του άμυνα προηγήθηκε 53-38 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το μοτίβο δεν άλλαξε, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν διαφορές άνω των 18 πόντων. Στα τελευταία λεπτά ο Ερυθρός Αστέρας ροκάνισε τη διαφορά στους 12 (68-56).

Ο Μπράιν Ρόμπερτς με δύο βολές έγραψε το τελικό 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 39-22, 53-38, 70-56.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 6, Αγραβάνης 8 , Μιλουτίνοφ 16 (8ρ), Στρέλνιεκς 6 (2), Τιλί 4 (7ρ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 10 (1), Μπόγρης 6, Τόμπσον 6 (1) .
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Κέσελ 3 (1), Ραντίσεβιτς 5, Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Λαζάρεβιτς, Φελντέιν 7 (1), Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 3, Λεσόρτ 14, Γιοβάνοβιτς 5, Μπιέλιτσα 16 (1).

Πηγή: ebasket.gr