19.8 C
18 Απριλίου, 2024
ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 85-84

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, αλλά έχασε στην έδρα της Μπασκόνια με 85-84.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να μείνει μέσα στον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο μέρος του ανήκε, όμως στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες με 85-84, χάρη σε καλάθι του Ροντρίγκ Μπομπουά στο 1,5” πριν το φινάλε.

Κάπως έτσι οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα και πήγε χαμένη η εκπληκτική εμφάνιση των Παππά, Καλάθη και Γκιστ.

Ο πρώτος σκόραρε 22 πόντους, αλλά αστόχησε στην προτελευταία επίθεση του «τριφυλλιού» όπου πιθανότατα του έγινε φάουλ. Ο Καλάθης είχε 14 πόντους και ισάριθμες ασίστ, ενώ ο Γκιστ είχε 16 πόντους και πέντε ριμπάουντ, αλλά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ πολύ νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84