25 Απριλίου, 2024
Γ' ΕΘΝΙΚΗ

«Τεσσάρα» και κορυφή για την Προοδευτική!

Μια Προοδευτική να… την πιεις στο ποτήρι κόντρα στον Ασπρόπυργο!

Οι «βυσσινί» κυριάρχησαν κι έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 4-0 στην έδρα τους και σε συνδυασμό με την νίκη του Ιάλυσου επί του Εθνικού (1-0) βρίσκεται για πρώτη φορά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε από τον Καλαϊτζίδη με πέναλτι στο 14′ και το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο 45λεπτο, ενώ στην επανάληψη ο Ασπρόπυργος προσπάθησε να απειλήσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση, αλλά από εκεί και πέρα η «Προο» σοβαρεύτηκε κι έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Αρχικά στο 66′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάρης πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 75ο λεπτό ο Διλαβέρης πλάσαρε όμορφα μετά από λάθος στην άμυνα του Ασπρόπυργου και έκανε το 3-0, αλλά ακόμα δεν είχε διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό έγινε στο 92′, με τον Κανελλόπουλο από κοντά με προβολή να κάνει το 4-0.

Πηγή: gazzetta