22.9 C
28 Μαρτίου, 2024
Β' ΕΠΣΑΝΑ

Αετός Πικερμίου-Βουλιαγμένη 1-0

Τη δεύτερη σερί νίκη του στο Πρωτάθλημα της Β΄ΕΠΣΑΝΑ πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου στη Ραφήνα ο Αετός Πικερμίου, ο οποίος επικράτησε με γκολ του Φυτιλή με 1-0 σε βάρος της Βουλιαγμένης.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας σε σπουδαία μέρα τον Δογάνη, ο οποίος κυριάρχησε στην μεσαία γραμμή, ήταν εκείνοι που είχαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές, ήταν όμως άστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Από την άλλη η Βουλιαγμένη, ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αετό Πικερμίου, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 3 λεπτό, όταν ο Μαντακίδης Π. κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία μεταξύ της άμυνα και του τερματοφύλακα, έγινε κάτοχος της μπάλας, το σουτ όμως που δοκίμασε πέρασε άουτ.

Από εκεί και πέρα, τον πρώτο λόγο στο αγωνιστικό χώρο είχε ο Αετός, ο οποίος μέσα σε ένα δεκάλεπτο, από το 9’ μέχρι το 20’ λεπτό, έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, με τους Δογάνη, Σπηλιωτάκη και Πλάκα για να ανοίξει το σκορ.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, όπου ο Αετός προσπαθούσε με οργανωμένες επιθέσεις να φτάσει στο γκολ, όπου σε μία από αυτές ο Φυτιλής με κοντινό πλασέ στο 70’ λεπτό έκανε το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Η Βουλιαγμένη προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως εκτός από κάποια στημένα δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βοτσίδη.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες και το προπονητικό τιμ του Αετού, πανηγύρισαν έξαλα αυτή τη νίκη.

Φάσεις και γκολ

3’ Μετά από κακή συνεννόηση του Βοτσίδη με τους αμυντικούς, ο Μαντακίδης Π. έγινε κάτοχος της μπάλας, το σουτ όμως που δοκίμασε πέρασε άουτ.

9’ Καλό σουτ του Δογάνη έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ.

11’ Μονοκόμματο σουτ του Σπηλιωτάκη, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαχριστόπουλου.

20’ Μεγάλη στιγμή για τον Αετό Πικερμίου όταν σε καρφωτή κεφαλιά του Πλάκα, ο Παπαχριστόπουλος απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ.

27’ Ευκαιρία για την Βουλιαγμένη σε κεφαλιά του Πλάκα μετά από κόρνερ, πέρασε άουτ.

37’ Κεφαλιά του Παφίτη μετά από κόρνερ, πέρασε άουτ

46’ Ο Άμερ μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Δογάνης δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά

48’ Σουτ του Παφίτη πέρασε άουτ.

53’ Σουτ του Δογάνη πέρασε άουτ.

63’ Καλή σέντρα του Διοκμεντίδη, ο Άμερ μπροστά στο τέρμα, δεν κατάφερε να βρει την μπάλα

65’ Ο Ραπολάρι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Βουλιαγμένης

69’ Σουτ του Μαντακίδη Λ. πέρασε λίγο άουτ

Γκολ! Ο Φυτιλής με κοντινό πλάσε κάνει το 1-0 στο 70’ λεπτό.

Διαιτήτευσαν οι Βλάχος Ανδ., Τζαφόλιας Β., Σπίθα

Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Ραπολάρι, Δημητρίου, Φρίγγης, Μπαράκος (55’ Διοκμετζίδης), Άμερ, Φυτιλής (74’ Καραβατάκης), Δογάνης, Πλάκα (75’ Μαραγκουδάκης), Σπηλιωτάκης, Μπομπέι (88’ Νικηφοράκης)

Βουλιαγμένη: Παπαχριστόπουλος, Καπίρης, Μπαϊρακτάρι (79’ Πρέλα, 91’ Φωτογλίδης),Πλάκα, Αντωνόπουλος, Καρδαμίτσης, Κουφογιάννης (55΄Χαντάντ) Γιάννης (83’ Γκούμας), Παφίτης, Μαντακίδης Π. , Μαντακίδης Λ.