20.8 C
ΒΟΛΕΙ

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός 3-0 την Τουρ!

Ισοπεδωτικοί οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της γαλλικής ομάδας στο κλειστό του Ρέντη (26-24, 25-21, 25-23) και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Τεράστιο άλμα πρόκρισης για τους «16» του Challenge Cup πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος αποδίδοντας εκπληκτικό βόλεϊ επικράτησε με 3-0 της Τουρ στο κλειστό του Ρέντη (26-24, 25-21, 25-23)

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι χρειάζονται δύο σετ στην ρεβάνς που θα διεξαχθεί επί γαλλικού εδάφους, ώστε να εξασφαλίσουν το πολυπόθητοεισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης

ΟΙ παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ πραγμαοτποίησαν εκπληκτική εμφάνιση και με όπλο την τρομερή τους συγκέντρωση, αλλά και την ληθώρα επιθετικών λύσεων, δεν επέτρεψαν στην γαλλική ομάδα οτι θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι θετικό από την αναμέτρηση

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν… στήθος με στήθος στο σκορ και ήταν ξεκάθαρο πως δεν θα ξέφευγε μία από τις δύο, ή έστω πως θα το έπαιρνε σχετικά άνετα. Κι όμως, ένας απόλυτα συγκεντρωμένος Ολυμπιακός, παρότι βρέθηκε και πίσω στο σκορ κάποια στιγμή πήρε το πρώτο σετ με 26-24, με δύο πόντους από Πετρέα και Μπέμε.

Στο δεύτερο σετ, οι Γάλλοι… τόλμησαν να προηγηθούν με 1-4. Ο Ολυμπιακός κατευθείαν το γύρισε σε 5-4 και πήρε ξανά τα ηνία. Σε μία νέα μάχη σώμα με σώμα, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 25-21 για το 2-0 στα σετ!

Στο τελευταίο, όπως αποδείχθηκε σετ, οι Γάλλοι ήθελαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Μάλιστα από το 10-7 κάποια στιγμή η Τουρ βρέθηκε να προηγείται με 16-20! Εκεί που ο Ολυμπιακός ομως χρειάστηκε την ποιότητά του, την είχε και ισοφάρισε σε 21-21 με τον Ράουβερντινκ! Ο ίδιος παίκτης έκανε το 25-23 μετά από ένα πόντο του Αλεξίεφ και η ομάδα του Μπενίτεζ έκανε μία τεράστια ανατροπή στο τρίτο σετ για να πάρει το ματς!

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23