22.9 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Προβάδισμα πρόκρισης για τα κορίτσια του Ολυμπιακού!

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν δύσκολα 65-60 της Τζιρόνα στο κλειστό της Γλυφάδας κι έκαναn το πρώτο βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup.

Το πρώτο σημαντικό βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup  πραγματοποίης εη ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπαικού επικρατώντας 65-60 της Τζιρόνα στο κλειστό της Γλυφάδας, έπειτα από ένα συγκλονισιτκό σε εξέλιξη παιχνίδι

Με κορυφαίες τις Μακόλεϊ (15π., 6 ριμπ.), Καλτσίδου (14π.) και Μάλτση (13π., 5 ριμπ., 3 ασίστ και 3 κλεψ.), οι «ερυθιρόλευκες» απέκτησαν μικρό, αλλά ιδιαίτερα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης

Το ξεκίνημα για τον Ολυμπαικό ήταν εντυπωσιακό. Οι Μάλτση και Καλτσίδου έβγαλαν την ποιότητά τους, ενώ η Μάζιτς έκανε εξαιρετική δουλειά κάτω από τα καλάθια, με τη διαφορά στο οκτάλεπτο να φτάνει στο 18-7. Οι φιλοξενούμενες βελτιώνοντας την άμυνά τους και με τη Ρομέο να δίνει τον τόνο στην επίθεση πλησίασαν στο καλάθι, 23-21, στα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε σωστά. «Θωράκισε» ξανά την άμυνά του και με την Μακόλεϊ να παίρνει μπρος έκλεισε το ημίχρονο με 31-24.

Το δεύτερο μέρος δεν άρχισε καλά για τις γηπεδούχους, καθώς η Τζιρόνα με ένα 12-0 και δύο τρίποντα της Ρομέο η Τζιρόνα πήρε προβάδισμα (33-38) κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (41-46). Μία ακόμη «βόμβα» από την Μεντί έφερε τις Ισπανίδες στους έξι (43-49), όμως η Μάλτση με ένα τρίποντο και μια ασίστ σήμανε την αντεπίθεση (49-49). Η Καλτσίδου έδωσε προβάδισμα (56-53) στα τριάμισι λεπτά πριν το τέλος και η Άντερσον διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα (60-56) με 1:22 να απομένει. Το τρίποντο της Μακόλεϊ έφερε τον Ολυμπιακό στο 63-58 στα 14’’ εξασφαλίζοντας τη νίκη. Το αντιαθλητικό-ανακάλυψη των διαιτητών που καταλογίστηκε σε βάρος της Άντερσον επέτρεψε στην Τζιρόνα με μειώσει, αλλά με δύο βολές της Μακόλεϊ το ματς έκλεισε στο 65-60.

Δεκάλεπτα: 19-13, 31-24, 41-46, 65-60.

Ολυμπιακός: Μάζιτς 6 (5 ριμπ.), Σταμάτη, Χατζηνικολάου 8 (6 ριμπ.), Μάλτση 13 (5 ριμπ., 3 ασίστ, 3 κλεψ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου, Άντερσον 7, Μακόλεϊ 15 (6 ριμπ.), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 14.

Τζιρόνα: Μαρτίνεθ 2 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Μεντί 12 (8 ριμπ.), Μπουχ, Τραορέ 5 (4 ριμπ.), Κόντε Αλκολάδο, Αλμινάιτε 3 (7 ριμπ.), Ρομέο 22 (5 ασίστ), Έβανς 6 (3 ριμπ., 4 ασίστ), Γκόμες Κολιάδο 10 (7 ριμπ.), Ρόιγκ Σολέ.