13.7 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Η ΤΣΣΚΑ του «γκρέμισε» το κάστρο!

Πιο ψύχραιμη η  «ρώσικη αρκούδα» … άλωσε το ΟΑΚΑ επικρατώντας του Παναθηναίκού με 75-70 κι εδραιώθηκε στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Νίκη υποθήκης … πρωτιάς πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θριαμβεύοντας στο ΟΑΚΑ του Παναθηναίκού με 75-70.

Tο συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη επιδεικνόντα ςκαρδιά και τεράστια ψυχραιμάι στα τλευταία καθοριστικά λεπτά επικράτησε μές αστο ΟΑΚΑ, αναγκάζοντας τους «πράσινους» στη πρώτη τους φετινή εντός έδρας ήττα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι «πράσινοι»« ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Καλάθη να οργανώνει μαεστρικα έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-15

Στη συνέχεια, όμως η ΤΣΣΚΑ έσφιξε την άμυνά της και ε τους Ροντρίγκες, Χάινς και Χάντερ να δίνουν πολύ σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με 29-31

Σε αυτό το χρονικό σημείο η μεγάλη πληγή για το «τριφύλλι» αποτελούσε η αστοχία στα σουτ τριών πόντων, καθώς είχε 1/16 στο ημίχρονο

Εκρητικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηανίκού στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Ο Ρίβερς πήρε .. φωτιά και πυροβολούσε, όπως και οι Σίγκλεντον, Γκιστ έδιναν σημαντικέ ςλύσιες, με άμεση συνέπια οι «πράσινοι» να αποκτήσουν διαφορά 10 πόντνω στο 25’ για το 46-35.

Η αντίδταση όμως της ρωσικ΄ςη ομάδας υπήρξε άμεση. Με τους Ροντρίγκεθ , Ντε κολό και Χίγκινς να …«βομβαρδίζουν» το .,. αντίπαλο καλάθι, η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε 63-71 στο 36’, για να φθάσει τελικά στην νίκη με 70-75

Από πλευράς νικητών, στους 21 πόντους σταμάτησε ο Ροντρίγκεθ, 14 σημείωσε ο Χίγκινς, 10 ο Ντε Κολό (που είχε «εξουδετερωθεί» στο πρώτο μέρος) και 12 ο Χάντερ.

Στο 12-7 υποχώρησε ο Παναθηναϊκός, που παλεύει στα ίσα για το πλεονέκτημα έδρας, την ώρα που η ρωσική αρκούδα παρέμεινε στην κορυφή και… αεράτη με 15-4.

Tα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75