23.7 C

Τρίποντο με ανατροπή για τον Άγιο Ιερόθεο!-Το συγκρότημα του Βαγγέλη Σταυρακόπουλου νίκησε με 2-1 τον ΟΦ Ιεράπετρας

Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα ο ΟΦ Ιεράπετρας στο γήπεδο του Ηφαίστου απέναντι στον Άγιο Ιερόθεο, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Δημήτρη Πρίφτη, χωρίς ωστόσο να μετουσιώνυν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Μάλιστα στο 26ο λεπτό ο Τσαρκάνι εκτέλεσε απευθείας φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άγιο Ιερόθεο, η μπάλα πήγε στο «Γ» του Πρίφτη, όμως ο νεαρός κίπερ έκανε μια εκπληκτική απόκρουση και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα (30’) ο Μπλέντι έβγαλε σέντρα για τον Πηγιάκη ο οποίος έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση, ο Σιδεράκης απέκρουσε και ο Κορέτα με προβολή άνοιξε το σκορ για τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου οι «ασπρόμαυροι» είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Ντιατά ο οποίος βγήκε σε τετ α τετ και θέλησε να κρεμάσει τον Σιδεράκη, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες ανέβασαν τους ρυθμούς τους, καταφέρνοντας να αλλάξουν άρδην την εικόνα του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα στο 60’ ο Πολίτης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με προβολή μεσα από την περιοχή, ενώ το τελικό 2-1 έκανε ο Αργυρίου με πλασέ, εκμεταλλευόμενος τη σύγχιση που επικρατούσε στην περιοχή του Δημήτρη Πρίφτη.

Το φίλμ του αγώνα:

1’ Κομπίνα καλή με εκτέλεση φάουλ του Γκουτζιούλα, ο Λέσι πήρε την κεφαλιά όμως ο Πρίφτης μπλόκαρε σταθερά.

13’ Πηγιάκης για τον Ντιατά, οοποίος βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Σιδεράκη και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

20’ Σέντρα σουτ του Κορέτα από τη γραμμή της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

24’ Πλάγιο που εκτελεί ο Καραγιάννης για τον Ντιατά, παίζουν το 1-2, ο πρώτος έβγαλε σέντρα, όμως ο Σιδεράκης μπλόκαρε ψηλότερα από όλους.

26’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαρκάνι στο «Γ» του Πρίφτη, εκπληκτική απόκρουση από τον νεαρό πορτιέρο των «ασπρόμαυρων».

30’ Σέντρα του Μπ[λέντι για τον Πηγιάκη, ο δεύτερος το σουτ πάνω στην κίνηση, ο Σιδεράκης μπλοκάρει, ο Κορέτα με προβολή από κοντά κάνει το 0-1.

35’ Κάθετη μπαλιά του Κορομηλά για τον Πηγιάκη, άουτ.

46’ Τετ α τετ του Ντιατά με τον Σιδεράκη, θέλησε να κρεμάσει τον έμπειρο κίπερ, όμως η μπάλα πε΄ρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

18’ Σουτ του Μανδαμαδιώτη από τη γραμμή της περιοχής,η μπάλα πάει πάνω στον Πρίφτη.

60’ Ισοφάριση με τον Πολίτη, με προβολή μέσα από την περιοχή 1-1

65’ Ο Αργυρίου θέλησε να κάνει ανάποδο ψαλίδι, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

66’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπλέντι, ο Σιδεράκης αποκρούει με δυσκολία, με δεύτερη προσππάθεια σε κόρνερ.

68’ τετ α τετ του Γκουτζιούλα, ο Πρίφτης με δεύτερη προσπάθεια σε κόρνερ.

71’ Τετ α τετ του Αργυρίου, εύκολα μπλοκάρει ο Πρίφτης.

73’ Τετ α τετ του Λέσι, ο Πρίφτης διώχνει με τα πόδια.

90’ Γκολ και ανατροπή με τον Αργυρίου που πλάσαρε εύστοχα μέσα από την περιοχή. 2-1

Συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άγιος Ιερόθεος (Βαγγέλης Σταυρακόπουλος): Σιδεράκης, Πολίτης, Ρόπας, Κασσάπης, Τσατσαρής, Μαρτίνος, Μανδαμαδιώτης, Γκουτζούλας, Λέσι, Αργυρίου, Τσαρκάνι.

Αγωνίστηκαν και οι: Σιμιτζής, Κράσης, Τσελεγκέ και Νιζάμης

ΟΦ Ιεράπετρας (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Πηγιάκης, Πυθαρούλης, Μίγγας, Κορομηλάς, Μπιταξής, Μπλέντι, Καραγιάννης, Ουζούνογλου, Ντιατά, Κορέτα.

Αγωνίστηκαν και οι: Λιλάι, Χρυσοφάκης, Χριστάκης, Τζελέπης