19.7 C
ΒΟΛΕΙ

Επιβλητικά ο Ολυμπιακός στους «οκτώ» του Challenge Cup!

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτλεικά της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης «τσέκαρε» ο Ολυμπιακός με την νέα του νίκη με 3-0 επί της Λοκομοτίβ Μπακού.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup αφού επικράτησε ξανά με 3-0 σετ της Λοκομοτίβ Μπακού, στο Αζερμπαϊτζάν πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Η τρίτη διαδοχική πρόκριση των «ερυθρόλευκων» στη διοργάνωση, μετά από αυτές που προηγήθηκαν επί της Ινεγκόλ και της Τουρ στο χρυσό σετ, ήρθε με μεγαλύτερη ευκολία για τον Ολυμπιακό που ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στις διπλές αναμετρήσεις με τη Λοκομοτίβ Μπακού, από την οποία δεν έχασε σετ. Επόμενος αντίπαλος των Πειραιώτων στη φάση των «8» της διοργάνωσης η Μενέν από το Βέλγιο η οποία απέκλεισε με ισάριθμες νίκες την Παρνού από την Εσθονία.

Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί το διάστημα 13-15 Φεβρουαρίου στο Βέλγιο και ο επαναληπτικός που θα κρίνει την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup, στο Ρέντη το διάστημα 27-28/2-1/3.

Ξεκίνησε σοβαρά, προηγήθηκε εύκολα!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με εμφανή διάθεση να επιβάλει εξ’ αρχής το παιχνίδι του, αποκτώντας γρήγορα ένα προβάδισμα (2-5) και πηγαίνοντας με +5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (3-8). Ο Αλεξίεφ με πολύ ωραία επίθεση διεύρυνε το προβάδισμα στους έξι (3-9). Με διπλό μπλοκ των Μπέμε και Ραουβέρντικ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 7-12 και με νέο μπλοκ του Γερμανού κεντρικού διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +7 (8-15) και πήγαν με +8  (8-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση των γηπεδούχων που κατέληξε άουτ.

Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και απέφερε διψήφια διαφορά (8-18, 9-). Η εξαιρετική απόδοση των Πειραιωτών που κυριάρχησαν πάνω στο φιλέ με 7 μπλοκ, είχε ως αποτέλεσμα το 25-11 με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Πήρε το σετ και την πρόκριση!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 3-0 αλλά απάντησε με ένα αντίστοιχο σερί και ισοφάρισε σε 3-3. Στην εξέλιξη του σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Θρύλο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από επίθεση άουτ της Λοκομοτίβ. Από εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και με ένα 5-0 σερί μετέτρεψαν το 9-10 σε 10-15. Η άψογη λειτουργία του «ερυθρόλευκου» μπλοκ συνεχίστηκε για το 11-19 ενώ ο Μάρκους Μπέμε με πρώτο χρόνο πέτυχε το 12-20 για τον Θρύλο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πλησίασαν προσωρινά σε 18-22, αλλά οι Πειραιώτες έφτασαν στο 23-18 με επίθεση του Ζουπάνη. Ακολούθησε το 24-19 δια χειρός Ραούβερντικ και ο ίδιος παίκτης έγραψε το 25-20 με το οποίο ο Θρύλος έφτασε στο 2-0, χάρη στο οποίο εξασφάλισε την πρόκριση στους «8».

Άνοιξε το ροτέισον, έφυγε νικητής! Στο τρίτο σετ και με δεδομένο ότι ο στόχος της πρόκρισης είχε επιτευχθεί, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους παίκτες που δεν είχαν ξεκινήσει ως βασικοί. Παρά τον διαδικαστικό χαρακτήρα που απέκτησε η αναμέτρηση, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην εξέλιξη του σετ, που ήταν το πιο κλειστό σε σχέση με τα δυο προηγούμενα. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-19, ισοφάρισαν σε 21-21 με το Ρουμελιωτάκη και σε 23-23 με τον Ζουπάνη για να προηγηθούν οι Αζέροι με 24-23. Όμως ο Ολυμπιακός με ένα 3-0 σερί έφτασε στο 26-24 και στην τελική επικράτηση!

Τα σετ: 0-3 σε 75′.  12-25 (23′),  20-25 (25′), 24-26 (27′)

Η διακύμανση: 1ο σετ: 3-8, 8-16, 11-21, 12-25 2ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 20-25 3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 24-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 8 (6/12 επ.,  2μπλοκ), Πετρέας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (2/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ, 33%υπ.-33%αρ.), Ραουβέρντικ 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 73%υπ.-55%αρ.) Στεφάνου –λ (69%υπ.- 54%αρ.)/ Ζουπάνης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 25%υπ.-25%αρ.), Δαρίδης –λ, Στιβαχτής, Ανδρεάδης 1 (1/3 επ.), Τσέλιος

Λοκομοτίβ Μπακού (Φαρίντ Γιαλάλοβ): Μπαϊράμοφ 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-21%αρ.),  Ιμπραγκίμοφ 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 54%υπ.-46%αρ.), Σαμάντοφ 8 (8/22 επ.), Ομποντίκοφ 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσερβάκοφ  4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καζάτσκοφ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Μπαράνοφ 4 (3/5 επ., 1 άσσος, 36%υπ.-14%αρ.), Αλαχβερντίεφ -λ (36%υπ.-14%αρ.)/  Βασιλένκο 1 (1 μπλοκ), Ζαφάρι, Αμπντουραζάκοφ, Μαγκομέντοφ.