18 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Ένας Καλάθης δεν αρκούσε….

Με μοναδικό διασωθέντα τον διεθνή πόιντ γκαρντ, ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη συντριβή από την Μπάμπεργκ στη «Brose Arena» με 95-74 και υποχώρησε βαθμολογικά.

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε για τον Παναθηναϊκό η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπάμπεργκ για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» έχοντας μοναδικό διασωθέντα τον Νικ Καλάθη, που πέτυχε 31 πόντους (10/ 16 δίποντα, ¾ τρίποντα κα 2/2 βολές συν 7 ασίστ), δεν θα μπορούσαν να αποφύγουν την ήττα από την γερμανική ομάδα γνωρίζοντ;ς βαριά ήττα με 95-74

Στο 13-8 υποχώρησε η ελληνική ομάδα, που έχασε την ευκαιρία να πιάσει τους Ολυμπιακό-Φενέρ και πλέον κινδυνεύει άμεσα να χάσει μία θέση στην πρώτη προνομιούχο τετράδα, δεδομένου ότι

έχει το ίδιο ρεκόρ με Ρεάλ Μαδρίτης και Ζαλγκίρις. Η Μπάμπεργκ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με τον Νίκο Ζήση να οργανώνει υποδειγματικά και τους Ρούμπιτ και Ράιτ να  ηγούνται στο σκοράρισμα, πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 42-32

Από την άλλη πλευρα τοσυγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ εμφανίστηκε «ξεζουμισμένο», με πολλές άστοχες επιλογές στην επίθεση, έχοντας πολλούς παίκτες κάτω του μετρίου σε απόδοση

Το αγωνιστικό ανέβασμα του Σίγκλεντον και η σταθερά καλή βραδιά του Καλάθη,έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 55-57 στο 27’, αλλά μέχρι εκεί!

Ακολούθησε … τρικυμία για το «τριφύλλι», αφού οι παίκτες του έχασαν το μυαλό τους. Οι γηπεδούχοι με τον Ντάνιελ Χάκετ να παίρνι μπροστά, πήραν εκ νέου το προβάδισμα κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούενοι με 60-55.

.. Το ματς της ζωής του έκανε ο Ρούμπιτ με 26 πόντους, πληγώνοντας σε κάθε ευκαιρία τη ρακέτα του τριφυλλιού, αθόρυβα πρόσθεσε άλλους 15 ο Ράιτ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74