23.7 C
29 Μαρτίου, 2024
Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Μεγάλο διπλό η Κηφισιά με ΠΟΑ-Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε το συγκρότημα του Ηλία Καλοπήτα με το εκτός έδρας 1-2 επί του Ατσαλένιου

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Κηφισιά επί του Ατσαλένιου. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Ηλία Καλοπήτα.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Παναγιωτόπουλος στο 28’ και Τσαχταρίδης στο 66’, ενώ έχασε πέναλτι στο 74’ ο Καϊμακαμούδης.

Για τον ΠΟΑ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τριανταφύλλου στο 33’, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται και για δύο πέναλτι γεγονός που προκάλεσε και τις διαμαρτυρίες τους στο τέλος της αναμέτρησης.

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε με τον Καϊμακαμούδη στο 8’ όταν ο επιθετικός των φιλοξενουμένων έκανε ένα σουτ με την μπάλα να σταματάει στην συμβολή των δοκών της εστίας του Κυρίτση.

Στην συνέχεια ο ΠΟΑ ισορρόπησε και ζητάει πέναλτι στη φάση του 15’ μετά από γύρισμα του Χαρίτου και επαφή της μπάλας στον Έσλερ.

Παρόλα αυτά η Κηφισιά «άνοιξε» το σκορ στο 28’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου με τον ΠΟΑ να βρίσκει την απάντηση πέντε λεπτά αργότερα με τον Τριανταφύλλου να «κρεμάει» τον Κυρίτση και να κάνει το 1-1 στο 33’.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν για το 2-1 με κύριο εκφραστή των επιθετικών της πρωτοβουλιών τον Τριανταφύλλου χωρίς όμως να φτάσει στην ανατροπή πριν το ημίχρονο με το 1-1 να μένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στην αρχή της επανάληψης ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μην απειλούν τις αντίπαλες εστίες.

Στο 66’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Τσαχταρίδη, ο οποίος κέρδισε τον Παπαδάκη με σουτ εντός περιοχής.

Το γκολ έδωσε άλλο αέρα στους παίκτες της Κηφισιάς και ανέβηκαν ακόμη περισσότερο.

Έτσι κέρδισαν και το πέναλτι στο 74’ με τον Καϊμακαμούδη να εκτελεί, όμως ο Παπαδάκης μάντεψε σωστά και έσωσε τον ΠΟΑ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση το σωματείο του Ατσαλένιου ζήτησε πέναλτι με τον διαιτητή να δείχνει εκ νέου «παίζεται».

Ο ΠΟΑ δεν τα παράτησε και κυνήγησε το γκολ, όμως στο 87’ ο Τριανταφύλλου δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κυρίτση με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Συνθέσεις:

ΠΟΑ: Παπαδάκης, Καρβελάς, Ρουμπάκης (22′ λ.τρ. Λυδάκης), Παπαδομιχελάκης (87′ Πετράκης), Τζανής, Πατινιώτης, Χατζηανδρέου, Τριανταφύλλου, Μπέρκης (64′ λ.τρ. Ντάμπος), Φραγκιαδάκης, Χαρίτος (83′ Γιαλυτάκης)

Κηφισιά: Κυρίτσης, Καραμπάς, Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μεϊμάρογλου, Τσαχταρίδης, Τζέλι (64′ Ζέλο), Καϊμακαμούδης, Παναγιωτόπουλος, Ρέντζης (79′ Τσερκέζος)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Σέντρα στο παιχνίδι

8′  Δοκάρι για την Κηφισιά! Ο Καϊμακαμούδης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρίσκει στη συμβολή των δοκών!

14′ Σέντρα Τζανή, κεφαλιά Χαρίτου η μπάλα πέρασε άουτ.

16′ Σέντρα Χαρίτου, η μπάλα χτύπησε στον Έσλερ, οι γηπεδούχοι “φωνάζουν” για πέναλτι, όμως ο διαιτητής έδειξε “παίζεται”.

16′ Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Ρουμπάκη.

28′ ΓΚΟΛ για την Κηφισιά! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου και 0-1 για την Κηφισιά στο Ατσαλένιο!

33′ ΓΚΟΛ για τον ΠΟΑ! Ο Τριανταφύλλου εκμεταλλέυτηκε λάθος της άμυνας της Κηφισιάς και με πλασέ “κρέμασε” τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς ισοφαρίζοντας σε 1-1!

36′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ! Ο Τριανταφύλλου έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τον Κυρίτση να κάνει μεγάλη επέμβαση διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

37′ Το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Χαρίτο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

44′ Σουτ του Τριανταφύλλου η μπάλα θα καταλήξει στα χέρια του Κυρίτση

Ημίχρονο

Έναρξη δευτέρου μέρους

59′ Σέντρα Τριανταφύλλου, κεφαλιά Φραγκιαδάκη η μπάλα άουτ.

65′ Και οι δύο αλλαγές του ΠΟΑ είναι αναγκαστικές!

66′ ΓΚΟΛ για την Κηφισιά! Ο Τσαχταρίδης έκανε το 1-2 για την Κηφισιά με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

71′ Πλασέ Λυδάκη εντός περιοχής, απέκρουσε ο Κυρίτσης.

73′ Πέναλτι κέρδισε ο Παναγιωτόπουλος από τον Ντάμπο!

74′ Απέκρουσε ο Παπαδάκης το πέναλτι του Καϊμακαμούδη!

75′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον ΠΟΑ σε μαρκάρισμα στον Ντάμπο.

87′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ! Σουτ του Τριανταφύλλου, απέκρουσε ο Κυρίτσης διατηρώντας το 1-2.

Πηγή: prismasport