19.7 C

Αυτή τη φορά η Χαλκίδα νίκησε, 2-1 τον Πανθηραϊκό

Η Χαλκίδα επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν τρεις μήνες και απέφυγε τις βαθμολογικές περιπέτειες. Οι νερατζούρι επικράτησαν με 2-1 του Πανθηραϊκού σε ένα ματς που μύριζε μπαρούτι, με δυο γκολ που προήλθαν από κόρνερ και ισάριθμες κεφαλιές των αμυντικών της.

Χωρίς ρυθμό το πρώτο ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Σταυριανού. Βέβαια από την άλλη η Χαλκίδα ήταν αυτή που ήθελε περισσότερο τη νίκη χωρίς όμως να έχει το έλεγχο του ματς και οι μια-δυο καλές της στιγμές να προέρχονται από στατικές φάσεις.

Στο 8΄ Γκίκα και Ντάνκουα έκαναν το 1-2 ο Σταυριανός βγήκε έγκαιρα και μάζεψε τη μπάλα.

Ο ΑΟΧ απάντησε στο 10′ με τη κεφαλιά του Πόλίτη από τη σέντρα του Βαλκάνου, ο Αθανασίου δεν είχε πρόβλημα και μάζεψε.

Στο επόμενο 20λεπτο είχαμε παιχίδι κέντρου χωρίς φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

Στο 32′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνιας δεν ανησύχησε τον Σταυριανό.

Το ημίχρονο έκλεισε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταυταρίδη στο 34′ από πλάγια θέση με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Αθανασίου

και τέσσερα λεπτά αργότερα η σέντρα σουτ του Θωμά πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου.

Λύτρωση από το σημαιάκι του κόρνερ

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν τον αγώνα χάρη σε δυο εκτελέσεις κόρνερ και αντίστοιχες κεφαλιές των αμυντικών της.

Στο 52′ εκτέλεση κόρνερ του Θωμά ο Μιχελής πήρε τη κεφαλιά και πέτυχε το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

13 λεπτά αργότερα εκτέλεση κόρνερ του Ταυταρίδη αυτή τη φορά, ο Γεωργίου νίκησε όλη την άμυνα του Πανθηραϊκού με κεφαλιά δυναμίτη διπλασίασε τα τέρματα των «νερατζούρι». 2-0 στο 65′

Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να απαντήσει στο 71′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνιας λίγο έξω από τη περιοχή, αλλά ο Σταυριανός έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

Τελικά ο Πανθηραϊκός κατάφερε να μειώσει στο 84′ με τον Κονσταντίνοφ που μέχρι πρόσφατα φορούσε τη φανέλα της Χαλκίδας, μετά από λάθος του Σταυριανού.

Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής με πλασέ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία και έκανε τις καρδιές των γηπεδούχων να χτυπήσουν δυνατά.

Χαλκίδα (Δ. Λύκος): Σταυριανός, Μιχέλής, Ανέστης, Γεωργίου, Καραμπάς, Εμέκα, Ταυταρίδης (79΄ Πατερίτσας), Βαλκάνος (89΄ Παπαδάκης), Θωμάς, Πολίτης (89΄ Μυρτέζα), Ντελέκος

Πανθηραϊκός (Α. Σκέτζος): Αθανασίου, Τσοπέλας, Ζέλιος, Μπιρμπίλη, Φύτρος (60΄ Κοντσαντίνοφ), Κεφαλάς, Μάνιας, Ντάνκουα (67΄ Πολυκρέτης), Ντούμος, Γκίκα, Αγοραστός

Πηγή: starsports