19.7 C

Ο Ουάρντα έβαλε «φρένο» στην ΑΕΚ!

Με εκπληκτικό γκολ του Αιγύπτιου εξτρέμ στο 80’ ο Ατρόμητος ισοφάρισε 1-1 την «Ένωση» και της απέτρεψε τη δυνατότητα να πιάσει κορυφή ατην κούρσα της προς τον φετινό τίτλο.

Την εξαιρετική του πορεία στο φετινό συγκλονισιτκό πρωτάθλημα επιβεβαίωσε σε κάθε περίπτωση ο Ατρόμητος.

Οι Περιστεριώτες με κορυφαίο και σκόρερ τον Ουάρντα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο γήπεδό τους της ΑΕΚ με 1-1 και της απέτρεψαν τη δυνατότητα να «πατήσει»« κορυφή

Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο δνε κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός, όμως που είχε την μεγαλύτερη ευκαιράι στο πρώτο 45λεπτο . συγκεκριρένα στο 38’ ο Ουάρντα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «σημάδεχε» το οριζόντιο δοκάρι του εμβρόντητου Τσιντώτα κι αφού η μπάλα πρώτα προσέκρουσε στην πλάτη του Αραούχο

Μετά το 60’ η ΑΕΚ πήρε τα ηνία και στο 68’ έκανε με αντεπίθεση τη ζημιά στον Ατρόμητο. Ο Λιβάγια από αντικανονική θέση πήρε την μπάλα από το από τον Αραούχο, η μπάλα ξαναέφτασε στον Αργεντινό που με ψύχραιμο σουτ άνοιξε το σκορ.

Η Ένωση διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα και στο 76’ θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Αραούχο αστόχησε από κοντά. Στο 80’ ο Ουάρντα πήρε στις πλάτες την ομάδα του, η οποία δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Ο Αιγύπτιος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με φοβερό σουτ με το αριστερό νίκησε τον Τσιντώτα στέλνοντας την μπάλα στο δεξί του παράθυρο.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (78’ Κωτσόπουλος), Βασιλακάκης, Ουάρντα, Ντιγκινί (53’ Μπρούνο), Ντάουντα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (53’ Μοράν), Γαλανόπουλος, Λιβάγια, Γκάλο, Λάζαρος (73’ Μασούντ), Αραούχο (82’ Μπακασέτας)