12.8 C
ΒΟΛΕΙ

Ισοπεδωτικός ο Ολυμπιακός, 3-0 την Μενέν!

Εκπληκτικοί οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν με 3-0 την βελγική ομάδα στο Μελίνα Μερκούρη» και προκρίθηκαν πανηγυρικά στα ημιτλεικά του Challenge Cup, όπου θα αναμετρηθούν με την Σουργκούτ.

Eνα υγιεινό περίπατο που τον φέρνει, εύκολα, στην 4αδα του Τσάλεντζ Καπ πέτυχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 της Βελγικής Μενεμ και τώρα πια περιμένει τη Ρωσική Σουργκούτ.

To ματς:

Επόμενος σταθμός στο ευρωπαϊκό ταξίδι της ομάδας βόλεϊ των Ανδρών του Ολυμπιακού είναι τα ημιτελικά του Challenge Cup! Οι  «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «4» της διοργάνωσης χάρη στη νίκη τους με 3-0 σετ (25-17, 25-19, 25-21) επί της Μενέν στη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Μπροστά σε περίπου 1.000 οπαδούς του, οι οποίοι δεν σταμάτησαν στιγμή να τραγουδούν, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και παίζοντας βόλεϊ υψηλών προδιαγραφών πήρε τα δυο πρώτα σετ που χρειαζόταν για να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά  του Challenge Cup. Εκεί θα διασταυρωθεί με τη Ρωσική Γκαζπρόμ-Ούργα Σουργκούτ που απέκλεισε την Ελβετική Νάφες. Ο Θρύλος  στον  δεύτερο αγώνα της φάσης των «8» με τη Μενέν, ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός και υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το 3-1 του πρώτου αγώνα στο Βέλγιο και έτσι μετά τις προκρίσεις επί των Ινεγκολ, Τουρ και Λοκομοτίβ Μπακού πανηγύρισε μια ακόμα, δίνοντας συνέχεια  στο ευρωπαϊκό του ταξίδι.

Κυρίαρχος από το πρώτο σετ!

Με πάθος και αποφασιστικότητα μπήκαν στον αγώνα οι παίκτες του Ολυμπιακού. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σκέπασε το φιλέ, οι επιθέσεις των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δεν μπορούσαν να κοπούν από τους αντιπάλους για να γίνει το 8-5 του πρώτου τεχνικού τάιμ-άουτ. Το συν τρία διατηρήθηκε μέχρι και τη δεύτερη τεχνική διακοπή για να διευρυνθεί η διαφορά στους επτά πόντους και το 21-14 με άσσο του Γιώργου Πετρέα. Ο Μίκο Οιβάνεν διαμόρφωσε το 24-16 και ο Αλεξίεφ στην αμέσως επόμενη επίθεση κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 25-17 και το 1-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

2-0 και πρόκριση στα ημιτελικά!

Ο Θρύλος είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό του, χρειαζόταν πλέον μόλις ένα σετ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στους  «4»  Challenge Cup και σε κανένα σημείο δεν άφησε τους Βέλγους να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα του. Το γρήγορο 4-0 των Πειραιωτών ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να πάρουν εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και ο Θρύλος έφτασε πρώτος και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-6 και 16-11), διευρύνοντας συνεχώς το προβάδισμα του. Ο Αλεξίεφ έφερε το δεύτερο σετ στο 24-19 και τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ της πρόκρισης. Σερβίς από τον Μπέμε, ασταθής άμυνα των αντιπάλων και ο Οιβάνεν καρφώνει για το 25-19 και την πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Challenge Cup!

3-0 και αποθέωση!

Μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο δυνατό ρυθμό και στο τρίτο σετ. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ στο οποίο ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος με 8-7. Η διαφορά ανέβηκε στο συν τρία για το 16-13 μέσα σε πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους. Οι Βέλγοι μείωσαν σε 21-20, για να πάρει το μπλοκ άουτ ο Οϊβάνεν και να κάνει το 22-20. Τρία συνεχόμενα λάθη της Μενέν φέρνουν το παιχνίδι στο 25-21. Το 3-0 βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο του Θρύλου μια πολύ μεγάλη επιτυχία!

Τα σετ: 3-0 σε 1:10, 25-17 (24΄),  25-19 (24΄), 25-21 (22′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-17

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-21

Η πρώτη αναμέτρηση θα γίνει στη Ρωσία (14/3), και  η ρεβάνς στο Ρέντη (21/3). Τα σετ όπως κύλησαν :

1ο σετ: 8-5, 16-13, 25-16

2ο σετ: 8-6, 16-11, 25-19

3ο σετ: 8-7, 16-13, 25-21