18.3 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

«Ερυθρόλευκος» θρίαμβος σε ματσάρα!

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς που κρίθηκε στην παράταση ο Ολυμπιακός «άλωσε» το ΟΑΚΑ επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 87-85, έχοντας κορυφαίο τον Μπράϊαν Ρόμπερτς.

Με καρδιά και ψυχή Πρωταθλητή Ευρώπης ο Ολυμπιακός υπέταξε τον Παναθηναϊκό με 85-87 στο ΟΑΚΑ έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση (71-71 καν. αγώνας)!

Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκοι» οι Μπραϊαν Ρόμπερτς και Βασίλης Σπανούλης, οι οποίοι πήραν στις πλάτες τους τον Ολυμπιακό στα δύσκολα και με καθοριστικούς πόντους τον οδήγησαν στην μεγαλειώδη νίκη, με το οποίο αγκάλιασε την δεύτερη προνομιούχο θε΄ση!

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 8’ με 16-12 , με τον Γκιστ να τους οδηγεί στο σκοράρισμα.

Την ίδια τιγμή από τον Ολυμπιακό μοιράστηκε το σκοράρισμα, με τους Γιώργο Πρίντεζη, Νίκολα Μιλουτίνοφ, Βασίλη Σπανούλη να ηγούνται στο δημιουριγκό και στο εκτελεστικό κομμάτι

Η είσοδος του Μπράιν Ρόμπερτς, σε συνδυασμό με την πολύ πιεστική άμυαν άλλαξνα γρήγορά το σκηνικό.

Με τρία διαδοχικά τρίποντα του Αμερικανού γκαρντ ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 20-18 των «πρασίνων» σε 23-28  στο 14’ με τους «ερυθρόλευκους» να αποκτούν τα ηνία του αγώνα.

Την ίδια στιγμή η πολύ ποιοτική δουλειά των Τιλί και Μιλουτίνοφ κάτω από τις δύο ρακέτες επέτρεψε στους Πειραιώτες να ελέγχουν την «αέρινη» κυκλοφορία και να δίνουν εικόνα νικητή στον Ολυμαπικό

Με τρίποντη «βόμβα» του Παπαπέτρου από την γωνία ο Ολυμπιακός προσπέρασε 23-32.

Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Σίγκλεντον μείωσε σε 26-32, αλλά ένα καλάθι του Τιλί κι ένα λέι απ του Στρέλνιεκς έφεραν τον Θρύλο  στο 26-36.

Ένα αυτοκρατορικό κάρφωα του μιλουτίνοφ έφερε τον Ολυμπιακό στο +11 (28-37) στο 17’, με τους «ερυθρόλευκοςυ» να ελέγχουν πλήρως τη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-39., όμως ένα όμορφο καλάθι του Πρίντεζη και δύο εύστοχες βολές του Βασίλη Σπανούλη έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 13 πόντους διαδορά στο 19’ (30-34) για να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενος με 34-43

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σπανούλης ξεκίνησε «ζεστός» οδηγώντας επιθετικά τον Ολυμπιακό για το 36-47, αλλα΄την ίδια στιμή το μεγάλο «αγκάθι» για τον Γιάννη Σφαιρόπουλου αποτέλούσαν τα τέσσερα φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν νωρίς νωρίς στο 23’ Βαγγέλης Μάντζαρης και Μπράϊαν Ρόμπερτς.

Το τρίιποντο του Γιώρογυ Πρίντεζη στο 24΄ έκανε το 40-52, αλλα ένα τρίποντο του Καλάθη και κάρφωμα του Γκστ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσου σε 45-52 στο 25’

Η τρίποντη βόμβα του Βασίλη Σπανούλη έφερε ξανα τον Θρύλο στο +10 (45-55)

Η άμυνα συνέχισε ν ατα πηγαίνει περίφημα κι έτσι ο Πρίντεζης με 2/2 βολές έγραψε το 45-57, τη στιγμή, όπου οι «πράσοινοι» είχαν το οικτρό 7/17 από την γραμμή των βολών, ενώ ο Τζαμέλ Μακλιν με εκπληκτική ενέργεια έγραψε το 46-59 για του «ερυθρόλευκους» στο 27’αναγκάζοντα τον Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ

Οι γηπεδούχοι με τρεις βολές του Σίγκλεντον μείωσαν 50-59 στο 29’, όμως η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους «ερυρόλευκους» να προηγούνται 50-62 χάρη σε τρίποντη »βόμβα» … buzzer beater του Ιωάννη Παπαπέτρου έπειτα από ασίστ ου Μπόμπι Μπράουν

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με τρίποντο του Λοτζέσκικαι γκολ-φάουλ του Λεκαβίτσιους μείωσαν σε 56-62  Σ’ εκείνο το σημείο όμως «μίλησε» ο Μπόμπι Μπράουν. Με γκολ-φάουλ του Αμερικανού  (σ.σ. το πρώτο του καλάθι με τα ερυθρόλευκα) ο Θρύλος έφτασε στο 56-65.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε πολύ στην περιφέρεια, με τον Ολυμπιακό να «κολλάει» επιθετικά κι έτσι με τον Καλάθη να περυχαίνει συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 62-67 στο 36’

Οι «πράσινοι» με τον Καλάθη να μοιράζει το παιχνίδι πήρε την ψυχολογία με το μέρος του και μάλιστα προηγήθηκε 71-70 με κάρφωμα του Γκιστ 1’ 19’ ‘ πριν το τ΄λελος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός με ½ βολές του Σπανούλη ισοφάρισε σε 71-71 κι εκείμ μίησαν οι άμυνες για να πάει το ματς σε παράταση

Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν … ακατάλληλο για καρδιακούς, όμως ο Ολυμπιακός ήταν ομάδα βγαλμένη για πολύ μεγάλα πράγματα!

Μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, αλλά και ισοπαλίες, οι «πράσινοι» προσπέρασαν 78-75  τρίποντο του Ρίβερς για να .ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός με καλάθι του Ρόμπερτς και μία εύστοχη βολή του Κώστα Παπανικολάου Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 81-78 στο 43’ με τρίποντο του Καλάθη, αλλά ένα απίθανο –γκολ-φάουλ του αρχηγού Βασίλη Σπανούλη έφερε το ματς στο 81-81. Οι γηπεδούχοι με ½ βολές του Καλα΄θη, πουέφτασε στους 23 πόντους προσπέρασαν για τελευταία φορά στο σκορ . Κι αυτό γιαρτί ο Ρόμπερτς με απίθανο τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έγραψε το 82-84 1’20’’ πρθν το τέλος, δίνοντας τρομερή ψυχολογική ώθηση στον Ολυμπιακό. Ακολούθησε μία καταπληκτική άμυνα του Πρίντεζη και δύο εύστοχες βολές του Ρόμπερτς για το 82-86 36’’ πριν το τέλος

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 84-86 25’ πριν το τέλος, για να κερδίσει φάουλ ο Παπαπέτρου, 4’’ ευστοχώντας στηξ  μία για το 8-87’.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή του Τζέιμς 2’’ πριν το τέλος