20.8 C

Παραμένει στο κόλπο της ανόδου η Παναχαϊκή με το 1-0 επί της Καλλιθές στην Football League

Με το 9ο γκολ του Μωραΐτη στη σεζόν, οι Πατρινοί επικράτησαν, έστω και δύσκολα, 1-0 της Καλλιθέας και μείωσαν εκ νέου τη διαφορά τους από τον ΟΦΗ στο -2. Διασυρμός της Σπάρτης, τρομερό ματς στη Δράμα!

Αν και ζορίστηκαν απέναντι στη σκληροτράχηλη Καλλιθέα, οι «κοκκινόμαυροι», με το 9ο γκολ του Παναγιώτη Μωραΐτη στη σεζόν, επικράτησαν 1-0 της αθηναϊκής ομάδας στην Πάτρα και παρέμειναν στο… κατόπι της 2ης θέσης, μειώνοντας εκ νέου στο -2 τη διαφορά τους από τους Κρητικούς.

Στο 58ο λεπτό… έλυσε τον γόρδιο δεσμό ο 21χρονος επιθετικός, που είχε βρει δίχτυα και στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, όταν οι Πατρινοί είχαν περάσει άνετα (0-3) από την Καλλιθέα.

Αυτή, δε, ήταν η δεύτερη σερί νίκη -με το ίδιο σκορ- για την Παναχαϊκή, που δείχνει να ξεπέρασε, πια, το «κάζο» από τον Αιγινιακό, ο οποίος, από τη μεριά του… πήγε να κάνει το ίδιο στη Δράμα, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Football League!

Η ομάδα του Αιγινίου έφερε «τούμπα», μέσα σε ένα λεπτό στο δεύτερο 45λεπτο (49′ και 50′) το γκολ του Γουνδουλάκη από το 31’, η Δόξα έκανε… ανατροπή στην ανατροπή των φιλοξενούμενων, με τα τέρματα των Γεωργιάδη (63′) και Κουσκουνά (68′), με τον επτάψυχο Αιγινιακό να «κλέβει» τον βαθμό στο 86′, με τον Ζούρκο, σε ένα «χορταστικό» 3-3!

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής, ο Απόλλων Πόντου συνέτριψε 4-0 τη Σπάρτη στην Πελοπόννησο, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο β’ μέρος, ενώ ο Πανσερραϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον καταδικασμένο Παναιγιάλειο, επικρατώντας 3-0 στις Σέρρες.