19.1 C
24 Απριλίου, 2024

Με Ετόφ ο Ηρόδοτος 2-1 την Κηφισιά

Κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο ο Ηρόδοτος κατάφερε να επιστρέψει από το 0-1 του πρώτου μέρους και να επικρατήσει με σκορ 2-1 της Κηφισιάς χάρη σε δύο γκολ του πρώτου σκόρερ του, Ετόφ, ο οποίος σκόραρε στο 53’ με κεφαλιά και στο 66’ με πλασέ.

Με αυτή του τη νίκη ο Ηρόδοτος πλησιάζει ακόμη περισσότερο στο πρωτάθλημα ειδικότερα μετά την ήττα 3-2 του Αιγάλεω στα Λιβάδια.

Πλέον η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού θέλει μία νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια για να πάρει την πρωτιά στον όμιλο.

Στο πρώτο μέρος είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Κύριες απειλές ήταν ο Μωραΐτης από πλευράς Ηροδότου και ο πρώην ποδοσφαιριστής της Νέας Αλικαρνασσoύ και νυν της Κηφισιάς Καϊμακαμούδης.

Ο επιθετικός της Κηφισιάς ήταν και ο παίκτης που «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 44’ «παγώνοντας» τη Νέα Αλικαρνασσό.

Ο Καϊμακαμούδης έκανε το πλασέ εντός περιοχής και νίκησε τον Κασμερίδη κάνοντας το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος μπαίνει πιο δυνατά και ισοφαρίζει μόλις στο 53’ με σκόρερ τον Ετόφ.

Ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε το κόρνερ, ο υψηλόσωμος επιθετικός έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε για τον Ηρόδοτο.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού δεν έμεινε εκεί καθώς στο 66’ κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι και πάλι με τον πρώτο του σκόρερ τον Ετόφ.

Ο Βούλγαρος φορ πήρε την πάσα από τον Γαρεφαλάκη έκανε το σουτ απέκρουσε ο Κυρίτσης και στην επαναφορά ο Ετόφ έκανε το 2-1 για τον Ηρόδοτο!

Μετά την ανατροπή ο Ηρόδοτος πατούσε καλύτερα, διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ και πήρε τη νίκη που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσάφι» για την κατάκτηση της πρωτιάς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

11′ Σουτ του Ρέντζη, μπλοκάρει ο Κασμερίδης.

12′ Πλασέ του Μωραΐτη εντός περιοχής, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Κυρίτση.

17′ Ο Ζέλο έκανε ένα σουτ, όμως η μπάλα θα περάσει άουτ.

18′ Σουτ του Μελισσόπουλου, η μπάλα κοντράρει στα σώματα αμυνόμενων και απομακρύνεται.

21′ Σουτ του Τσαφταρίδη, που πήρε το ριντμπάουντ μετά από επέμβαση του Κασμερίδη και απομακρύνθηκε η μπάλα από τον Μπάμπη, που πήγε να βοηθήσει τον τερματοφύλακα του.

28′ Ο Μωραΐτης δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

30′ Ισορροπημένο παιχνίδι στην πρώτη μισή ώρα στη Νέα Αλικαρνασσό.

44′ ΓΚΟΛ! 0-1 η Κηφισιά! Πλασέ του Καϊμακαμούδη και “παγώνει” η Αλικαρνασσός καθώς η Κηφισιά προηγείται με τον πρώην παίκτη του Ηροδότου!

53′ ΓΚΟΛ 1-1 ο Ηρόδοτος! Κόρνερ του φραγκουλάκη, κεφαλιά του Ετόφ και 1-1 για τον Ηρόδοτο!

57′ Ένα δυνατό σουτ από το Φραγκουλάκη, η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια!

66′ ΓΚΟΛ και 2-1 για τον Ηρόδοτο! Μετά από πάσα του Γαρεφαλάκη ο Ετόφ έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Κυρίτσης και στην επαναφορά ο Βούλγαρος φορ έκανε το 2-1 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Ηρόδοτο!

80′ Ο Ηρόδοτος έχει ανεβάσει την απόδοση του στην επανάληψη και κυριαρχεί!

89′ Κεφαλιά του Φραγκουλάκη, η μπάλα καταλήγει άουτ.

Συνθέσεις:

Ηρόδοτος: Κασμερίδης, Μπαλάφας (51′ Γαρεφαλάκης), Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Κασαπάκης (63′ Καραντζάογλου), Αργκιλέσι (51′ Καργιωτάκης), Φραγκουλάκης, Μελισσόπουλος, Μωραΐτης (78′ Παναγιωτάκης), Ετόφ

Κηφισιά: Κυρίτσης, Τσερκέζος, Καράμπας, Τεγούσης, Καρακώστας, Μεϊμάρογλου, Τσαφταρίδης, Τζέλη, Καϊμακαμούδης, Ζέλο, Ρέντζης

Πηγή: prismasport