23.7 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρόκριση για τον Παναθηναϊκό με … σόου

Εκπληκτικοί οι «πράσινοι» συνέτριψαν τον Ερυθρό Αστέρα με 91-71  κυνηγώντας πλέον το πολυπόθητο πλεονέκτημα ενόψει των πλέι – οφ της Ευρωλίγκα.

Το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτλεικά της Ευρωλίγκα »«τσέκαρε»  ΠαναθηναΪκός.

Οι «πράσινοι» παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ, συνέτριψαν τον Ερυθρό Αστέρα με 91-71 στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με την ήττα της Μακάμπι από την Φενέρμπαχτσε, «κλείδωσαν » θέση για την φάση τνω πλέι – οφ της Ευρωλίγκα, όου αι θα επιδιώξουνς στις τρεις εναπομείνασες αγωνισιτκές του καλύτερο δυνατό πλασσάρισμα

Με το πόδι … πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε οτο «τριφύλλι» την αναμέτρηση.

Με τον Καλάθη να οργανώνει μαεστρικά και τον Σίγκλεντον … καυτό, οι «πράσινοι«» προηγήθηκαν νωρίς – νωρίς 17-2 βάζοντας τις βάσεις για την σπουδαία του νίκη.

Η πιεστική άμυνα έδινε τον ρυθμό για τους παίκτες του Πασκουάλ, οι οπίοι έχοντα ςέφεση στο τρανζίσιον, έβρισαν ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα.

Στην συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τρόπους να ντιδράσει και με τον Ρότσεστοι να βρίσκει δίοδο προς το αντίπαλο καλάθι, μείωσε το σκορ στα επίπεδα του 37-32 στο 17’

Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων και ηευστοχία από την περιφέρεια, έφερ τους «πράσινους προηγούμενους με 47-38 με την λήξη του πρώτου μέρους

Μάλιστα η τρίτη περίοδος ήταν πραγματικό… showtime, με τον Νικ Καλάθη να «δημιουργεί» και τον Κρις Σίνγκλετον να επιστρέφει στις καλές του εμφανίσεις και να «εκτελεί» με όλους τους δυνατούς τρόπους. Αποτέλεσμα; η διαφορά να φτάσει και τους 23 πόντους (77-54) λίγο πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα επιμέρους 30-18 και έδειξε ότι ήταν το απόλυτο και μοναδικό αφεντικό του αγώνα. Μάλιστα είχαν σκοράρει και οι 12 παίκτες των «πρασίνων» από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου!

Οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετικά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο με 65% στα δίποντα (15/23) και 40% στα τρίποντα (4/10) ενώ είχαν «εκτελέσει» 11 βολές λιγότερες (5/8) από τον Ερυθρό Αστέρα (12/19). Ο Κρις Σίνγκλετον συνέχιζε το σερί των καλών του εμφανίσεων με 14 πόντους σε αυτό το διάστημα (2/2δίπ., 3/3τρ., 1/2β., 4ρ.), ενώ ο Καλάθης μετρούσε 9 πόντους και 7 τελικές πάσες. Αντίθετα τα ποσοστά του Ερυθρού Αστέρα δεν ήταν καθόλου καλά με 10/24 δίποντα (41%) και 2/6 τρίποντα (33%).

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 47-38, 77-56, 91-71