20.9 C
24 Απριλίου, 2024
ΜΠΑΣΚΕΤ

Έχασε στα … σημεία ο Ολυμπιακός

Πιο αποτελεσματική η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε των «ερυθρόλευκων με 89-81 και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέβαλλε το ρυθμό της, ήταν εκρηκτική σε όλο 40λεπτο κι επικράτησε 89-81 του Ολυμπιακού. Οι Έλληνες σε πολλά σημεία του αγώνα προσπάθησαν πάρα πολύ, είχαμε μεγάλες ανατροπές ανά διαστήματα, έφτασαν στο θαύμα, όμως δυστυχώς αυτή η τεράστια προσπάθεια δεν ολοκληρώθηκε. Το ματς ήταν ντέρμπι και θύμιζε… τελικό Final Four, με το συγκρότημα του κ. Δημήτρη Ιτούδη να έχει ψυχολογία και σωστές επιλογές στην επίθεση και να κερδίζει. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους «ερυθρόλευκους» (μετά την Μπαρτσελόνα) και πλέον αναζητάμε μόνο νίκες, ώστε στο τέλος του πρώτου γύρου, να έχουμε την καλύτερη δυνατή θέση στη βαθμολογία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σκορ εκατέρωθεν και ήδη στο πρώτο λεπτό είμαστε ισόπαλοι 3-3. Στη συνέχεια, πέρασαν δύο λεπτά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 7-3, αλλά η ΤΣΣΚΑ μείωσε 7-5. Ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε… αέρα πέντε πόντων στους Έλληνες, 10-5, με τους Ρώσους να… απαντούν άμεσα με γρήγορο 4-0 και να μειώνουν στον πόντο, 10-9 και μέχρι τα μισά της περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν τη διαφορά ξανά στους πέντε 16-11 και με τον Πρίντεζη να σκοράρει, το σκορ πήγε στους εφτά, 18-11. Ακολούθησε επιμέρους 5-0 σε ένα λεπτό για την ΤΣΣΚΑ, 18-16. Ύστερα, ο Ντε Κολό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, 19-18 και αμέσως μετά 21-18. Με άλλα λόγια, οι Ρώσοι σε λίγα λεπτά ανέτρεψαν το μείον εφτά, σε συν τρία, με επιμέρους 10-0!! Κι όλα αυτά, λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύση με τον Μιλουτίνοβ, 21-20 και αμέσως μετά προσπέρασε 22-21 και 24-21, λιγότερο από ενάμιση λεπτό. Τελικά, η περίοδος έληξε με σκορ 26-23 μπροστά οι Έλληνες!

Στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ πέτυχε τρίποντο για την ισοφάριση, 26-26 κι αργότερα, με εκ νέου σουτ απ’ τα 6.75 είχαμε το 29-26. Ο Ολυμπιακός είχε «εγκλωβιστεί» στην άμυνα των παικτών του κ. Δημήτρη Ιτούδη. Δυστυχώς, οι Ρώσοι συνέχισαν να… πυροβολούν και άμεσα προηγήθηκαν με 32-26 και 34-26 με ταχύτατο 11-0 σε τρία λεπτά!!!! Οι Πειραιώτες είχαν χάσει πλήρως τη συγκέντρωσή τους και με κανέναν τρόπο δε μπορούσαν να σκοράρουν. Η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 10, 36-26, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει (επιτέλους δηλαδή) στόχο για το 36-29, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από πάρα πολύ ώρα ροκάνισαν στους οχτώ, 38-30. Φτάσαμε πεντέμιση λεπτά πριν το ημίχρονο, με την ΤΣΣΚΑ να «τρέχει» επιμέρους 17-4 και να προηγείται 40-30. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εφτά, 40-33, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Επί ένα λεπτό, αμφότεροι «κόλλησαν» επιθετικά και συνάμα υπήρξαν πολλά φάουλ. Το επιμέρους σκορ παρέμεινε υπέρ της ΤΣΣΚΑ, 17-7 και το σκορ ήταν 40-33. Πλησιάζοντας στο φινάλε του ημιχρόνου, το Ελληνικό σύνολο μείωσε στους πέντε, 40-35, με την ΤΣΣΚΑ να… απαντάει, 42-35. Οι Ρώσοι πήγαν τη διαφορά στους εννιά, 44-35, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 44-38 το τελευταίο λεπτό. Ο Πρίντεζης έριξε τη διαφορά στους τέσσερις, 44-40 κι αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με την ΤΣΣΚΑ να «τρέχει» επιμέρους 21-14 στη δεύτερη περίοδο.

Κατά συνέπεια, σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μέτρησαν 6/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, εννιά παραπάνω ριμπάουντ και εφτά έξτρα ασιστ. Ο Ολυμπιακός απ’ την άλλη είχε 1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/8 βολές, πέντε περισσότερα ριμπάουντ και δύο ασιστ.

Με την επιστροφή των δύο συγκροτημάτων στο παρκέ, ο Μιλουτίνοβ κάρφωσε για το 44-42 και η ΤΣΣΚΑ με μία εύστοχη βολή έγραψε το 45-42. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 45-44, αλλά ο «καυτός» Ντε Κολό με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Ρώσους με τέσσερις, 48-44 στα πρώτα τρία λεπτά. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους έξι, 50-44, με τον Ντε Κολό να είναι ασταμάτητος (20 πόντους), 6:30 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε φάουλ στον Σπανούλη πάνω σε προσπάθεια σουτ απ’ τα 6.75, ενώ το σκορ ήταν 52-46 και μειώσαμε σε 52-49. Οι γηπεδούχοι σκόραραν για το 54-49, στα μισά του δεκαλέπτου και ύστερα, το προβάδισμά τους έφτασε τους εφτά πόντους, 56-49, με επιμέρους 12-9. Οι Έλληνες ροκάνισαν στους πέντε, 56-51, 4:20 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στους τρεις, 56-53, αλλά η ΤΣΣΚΑ απ’ τις βολές έκανε το 58-53, 3:15 για το φινάλε. Ο Πρίντεζης μείωσε εκ νέου, 58-55, με τους Ρώσους να πετυχαίνουν τρίποντο, 61-55. Στη συνέχεια, ξανά ο υπαρχηγός με γκολ-φάουλ μείωσε σε 61-58 κι αμέσως μετά, 61-60 στο τελευταίο δίλεπτο. Είχαμε κάνει την απόλυτη ανατροπή με 20-17 επιμέρους σκορ!!! Οι γηπεδούχοι αργότερα απ’ τις βολές προηγήθηκαν με τρεις, 63-60, με τον Πρίντεζη να μειώνει στον πόντο, 63-62, 1:30 για το τέλος της περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους τέσσερις, 66-62, στο τελευταίο λεπτό. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-62 υπέρ των Ρώσων, έχοντας κάνει συνολικό επιμέρους 25-22.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ με γρήγορο 6-0 πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά, 75-62, στο πρώτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός απ’ την περιφέρεια μείωσε στους 10, 75-65, μετά από δύο λεπτά. Οι Πειραιώτες ροκάνισαν στους εφτά, 75-68, στο επόμενο λεπτό. Δυστυχώς όμως, οι Ρώσοι με γρήγορο 4-0 έκαναν το 79-68 με επιμέρους 12-6, έξι λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά ανέβηκε ξανά για τους γηπεδούχους, 83-74, 3:30 πριν το φινάλε. Ο Ολυμπιακός μείωσε μεν σε 85-78, 2:40 για το τέλος, όμως οι Ρώσοι διατήρησαν το προβάδισμα, 87-78 με επιμέρους 18-16. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα 89-81 και με συνολικό επιμέρους 20-19.