13.7 C

Ο Διαγόρας 2-1 στο τοπικό ντέρμπι τον Ιάλυσο

O Διαγόρας Ρόδου ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι με τον Ιάλυσο.

Ο «γηραιός» επικράτησε με 2-1 πετυχαίνοντας και τα δυο του τέρματα στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κυανέρυθροι» πρόσθεσαν άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους και «έπιασαν» τον Ιάλυσο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι δεν είχε να προσφέρει και πάρα πολλές συγκινήσεις καθόλη την διάρκεια του ενενηνταλέπτου. Ο Ιάλυσος «φωνάζει» για το πέναλτι με το οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0. Εκτός από τα δυο γκολ και κάποιες ακόμα φάσεις (λιγοστές), δεν υπήρχαν κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Διαγόρας έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά στην επανάληψη το σκηνικό διαφοροποιήθηκε με τον Ιάλυσο να ανεβάζει στροφές και να προσπαθεί να γίνει πιο επιθετικός.

Το σκορ άνοιξε στο 25’ ο Ριμπέϊρο με σουτ μέσα από την περιοχή ενώ στο 28’ ο Γιόνδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Μαντικός με σουτ μέσα από την περιοχή στο 94’.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Στεφανάκος, Μήτκας, Μεντής, Προβατίδης, Πέεφ, Γεωργίου (90’ Ρούνιτς), Ριμπέϊρο (70’ Χειμωνέττος), Γιόνδης, Κιοσέογλου (77’ Αγγελούδης), Βελλίνης (83’ Τσαγγάρης), Καρπαθάκης

ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Σταθάκης, Σταυλάς (60’ Παφιάκης), Τσούπρος, Ρεκλείτης, Μανθάνο (73’ Σπάρταλης), Φαβάλι, Κόλα, Μπεγκελτζής (82’ Μαντικός), Δελαπόρτας (46’ Βλάχος), Δήμας

Πηγή: news12