15.4 C

Ο Εθνικός 1-0 το Κερατσίνι

Ο Εθνικός έκανε αυτό που έπρεπε, έπαιξε για την ιστορία του και την φανέλα του και, επικράτησε με 1-0 του Κερατσινίου και πλέον τα πάντα εξαρτώνται από τον ίδιο, αφού σε περίπτωση που δε χάσει στη Ρόδο κατακτά το πρωτάθλημα στον 6ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι που σε ακομη ένα ματς είχαν τη στήριξη του κόσμου τους πήραν τη νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό

αντίπαλο.

Mελανο σημείο αποτελεί ο σοβαρός τραυματισμός του Ρομάνο.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

4′ Φάουλ του Τεγούση από δεξιά ο Μεγαλοοικονόμου την τελευταία στιγμή διώχνει προτού ο Ρούσης σκοράρει, ενώ στη συνέχεια της φάσης η προβολή του Παυλάκη σταμάτησε στα σώματα.

8′ Ο Δωματάς με κάθετη πάσα προσπαθεί να βρει τον Βλάχο που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Τάφα την τελευταία στιγμή απομάκρυνε.

11′ Ο Παυλάκης με ωραία πάσα βρήκε τον Κατσικοκέρη ο οποίος αφού έκανε ένα κοντρόλ σούταρε με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

13′ Ο Σωπασης σεντράρει από αριστερά, ο Μεγαλοοικονόμου δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε, όμως ο Τάφα δεν ανησύχισε και μπλόκαρε.

22′ Φάουλ του Τεγούση από αριστέρα, με το Ρούση να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

24′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ. Μετά από κόρνερ του Τεγούση, ο Παυλάκης πήρε την πρώτη κεφαλιά και στην εξέλιξη της φάσης ο Νίκος Κατσικοκέρης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 1-0.

32′ Σουτ του Δωματά έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ

38′ Σουτ του Διάκου για το Κερατσίνι η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ, χωρις να ανησυχεί τον Σικαλιά

42′ Κόρνερ Σωπασή από αριστερή η μπάλα περνάει από πολλά σώματα και οι αμυντικοί του Κερατσινίου απομακρύνουν.

47′ Μεγάλη φάση για τον Εθνικο όμως το σουτ του Δωματά σταματάει σε σώμα αμυντικού και καταλήγει κόρνερ.

50′ Ο Βλάχος επιχειρεί τη σέντρα από αριστερά όμως η μπάλα περνάει από πολλά σώματα.

62′ Σουτ του Κατσικοκέρη η μπάλα βρίσκει στα σώματα και στην επαναφορά το σουτ του Σωπασή καταλήγει σε σώμα αμυντικού.

68′ Κόρνερ Σωπαση ο Ρούσης πιάνει την κεφαλιά όμως οι αμυντικοί και πάλι απομακρύνουν.

72′ Σουτ του Σωπασή ο Τάφα δύσκολα διώχνει

86′ Δεν μπορεί ο Μακρυγιάννης να κάνει το 2-0 μετά από ωραία πάσα που δέχτηκε.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Σικαλιάς, Στασινός, Βλάχος, Κρητικός, Ρούσης, Τεγούσης, Δωματάς (70′Μακρυγιάννης), Κωνσταντίνου, Κατσικοκέρης (75′ Γκέσιος), Ρομάνο (10′ λ.τρ. Σωπασής (89′ Κατίδης), Παυλάκης

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (Βασίλης Σπάθας): Τάφα (90+3 Κούμπουλα), Καστράτι, Κυριαζόπουλος, Σιγαλας, Μεγαλοοικονόμου, Παναγιωτόπουλος, Θωμαϊδης (88′ Ντουλιας), Γκιάτης (84′ Τσουβαλτζίδης), Μπερνιδάκης, Διάκος (75′ Καρέλης), Σιάνος