19.1 C

Στο 90′ έχασε την κούπα ο ΠΟΑ!

Δραματικός ήταν ο 47ος τελικός Κυπέλλου ΕΠΣ Ηρακλείου που έγινε στο Τυμπάκι, καθώς κρίθηκε στο 90′ με τον ΠΑΝΟΜ να επικρατεί με 1-0 του Ατσαλένιου!

Το φιλμ του αγώνα

1′ Σέντρα στον 47ο τελικό

2′ Έμμεσο για τον ΠΑΝΟΜ ελάχιστα έξω από την μικρή περιοχή του ΠΟΑ.

3′ Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μυλωνάς, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Μανουσάκη.

9′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΝΟΜ. Μετά από σέντρα του Μυλωνά, ο Κολιακουδάκης πετάχτηκε, με τον Τζανή να προλαβαίνει και να διώχνει πάνω στην γραμμή.

11′ Σουτ του Μυλωνά μέσα από την περιοχή αριστερά, μπλόκαρε σταθερά ο Μανουσάκης.

13′ Ευκαιρία με τον Μυλωνά να βγαίνει τετ α τετ, με τον Βρεττό να τον προλαβαινει και να διώχνει.

Καλύτερα έχει μπει στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο ΠΑΝΟΜ, που έχει τις ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Μυλωνά.

22′ Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον ΠΟΑ. Από φάουλ του Ρουμπάκη, ο Τριανταφύλλου έπιασε το σουτ η μπάλα όμως πέρασε ψηλά άουτ.

28′ Σουτ του Χαρίτου μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε άουτ.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Διαμαντάκη για διαμαρτυρία.

40′ Καλή φάση για τον ΠΟΑ. Από ενέργεια του Ξυλούρη, πάσα στον Φραγκιαδάκη και αυτός στον Πατηνιώτη που έκανε το σουτ, με τον Ζαχαριουδάκη να αποκρούει σε κόρνερ.

45+1′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ. Ο Ρουμπάκης έφυγε στην κόντρα και έκοψε στον Ξυλούρη με τον Τζιράκη να παρεμβαίνει τελευταία στιγμή και να διώχνει τον κίνδυνο.

Ημίχρονο στον 47ο τελικό στο Τυμπάκι, με τον ΠΑΝΟΜ να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να έχει τον έλεγχο και τις ευκαιρίες στο πρώτο 20′ λέπτο, με τον ΠΟΑ από αυτό το διάστημα και έπειτα, να ανεβαίνει και να έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 40′ με τον Πατηνιώτη και στο 46′ με τον Ξυλούρη. ΠΑΝΟΜ – ΠΟΑ 0-0.

46′ Σέντρα στο δεύτερο μέρος, με δύο αλλαγές για τον ΠΟΑ. Χατζηανδρέου στην θέση του Πετράκη και Καρβελάς αντί του Βρεττού.

55′ Μεγάλη χαμένη φάση για τον ΠΟΑ! Από κεφαλιά πάσα του Ρουμπάκη, ο Τριανταφύλλου από κοντά σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

58′ Ευκαιρία για τον ΠΑΝΟΜ με τον Κολιακουδάκη από κοντά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

60′ Σουτ του Ρουμπάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.

63′ Ωραία ατομική ενέργεια για από τον Πατηνιώτη ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί, άουτ.

64′ Τρίτη αλλαγή για τον ΠΟΑ. Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Φραγκιαδάκης, στην θέση του περνάει ο Μπέρκης.

73′ Μεγάλη φάση για τον ΠΟΑ. Σέντρα του Πατηνιώτη στον Τριανταφύλλου όπου βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και έπιασε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει κόρνερ.

76′ Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΝΟΜ. Στην θέση του Καπετανάκη πέρασε ο Δ. Τζιράκης.

80′ Δεύτερη αλλαγή για τους “κιτρινόμαυρους”. Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Φουκαράκης με τον Συσκάκη να περνάει στην θέση του.

86′ Τέταρτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΟΑ. Ο Μαρακομιχελάκης θα περάσει αντί του Ρουμπάκη.

90′ ΓΚΟΛ ο ΠΑΝΟΜ! Τρομερή ενέργεια του Μυλωνά από τα δεξία όπου μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με σουτ έστειλε στην μπάλα στην δεξία γωνία της εστίας του Μανουσάκη για να κάνει το 1-0.

90+1′ Σουτ του Πατηνιώτη έξω από την μεγάλη περιοχή, άουτ.

Τέλος στο Τυμπάκι. Κυπελλούχος ΕΠΣΗ για τρίτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΝΟΜ! ΠΑΝΟΜ – ΠΟΑ 1-0!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Μαυρίδης, Διαμαντάκης, Χαλκιαδάκης, Τζιράκης Τ., Κολιακουδάκης, Μυλωνάς, Μανιαδής, Φουκαράκης (80′ Συσκάκης), Δαριβιανάκης, Καπετανάκης (76′ Τζιράκης Δ.).

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βρεττός (46′ Καρβελάς), Ρουμπάκης (87′ Μαρακομιχελάκης), Χαμαλάκης, Πετράκης (46′ Χατζηανδρέου), Τζανής, Τριανταφύλλου, Χαρίτος, Ξυλούρης, Φραγκιαδάκης (64′ Μπέρκης), Πατηνιώτης.

Πηγή: prismanews