22.5 C
18 Απριλίου, 2024

Μεγάλο διπλό ο Αήττητος Σπάτων του Πάρη Κωνσταντακόπουλου, 2-1 εκτός τον Αστέρα Αμαλιάδας

Άλμα ανόδου έκανε ο Αήττητος Σπάτων του Πάρη Κωνσταντακόπουλου κερδίζοντας εκτός έδρας τον Αστέρα Αμαλιάδας με 1-2.

Αστέρας Αμαλιάδας – Αήττητος Σπάτων 1-2 τελικό με νέο τεχνικό που έκανε ντεμπούτο, τον Θόδωρο Γκάτζιο ο Αστέρας Αμαλιάδας, όπου μια μέρα πριν ανέλαβε τη θέση μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Σούλη Παπαδόπουλο.

Φάσεις: στο 5′ με μπάσιμο σχεδόν από τη σέντρα κι από αριστερά και πλασέ στη συνέχεια ο Τσιλιγγίρης το 0-1 για τους φιλοξενούμενους – στο 16′ ευκαιρία για τον Αστέρα όταν, αρχικά σουτ του Κέρι κοντραρίστηκε από αμυντικό και στη συνέχεια στρώθηκε η μπάλα στον Μπαρμπαρούση που όμως ο γκολκήπερ με γρήγορη έξοδο στα πόδια του απομάκρυνε τον κίνδυνο διώχνοντας το πλασέ – μεγάλη για την εποχή ζέστη με 29 βαθμούς θερμοκρασία και …καυτό ήλιο στα πρώτα εικοσιπέντε λεπτά του αγώνα – ελαφρά εδαφική υπεροχή του Αστέρα στο διάστημα από το γκολ κι έως τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου αλλά με τους φιλοξενούμενους να έχουν κλείσει τους χώρους μεσοαμυντικά και να μην έχουν δεχθεί άλλη φάση πλην της προαναφερόμενης του 16ου λεπτού – στο 30′ μια ανατροπή του Μπαρμπαρούση μέσα στην περιοχή οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Γκάμαρης, Αθηνών τίποτα – στο 34′ σε θέση τετ α τετ ο Μπαρμπαρούσης αλλά άργησε, και τελικά γύρισε τη μπάλα που αυτή απομακρύνθηκε από τον Ηρακλή με κεφαλιά “ψαράκι” για να διώξει σωτήρια ο Μιχελής κι ενώ η μπάλα είχε πάρει τροχιά για τα δίχτυα! – στο 42′ φάουλ του Κέρι απομακρύνθηκε προσωρινά και στη συνέχεια ευκαιρία για τον Αστέρα με κεφαλιά του Αρβανίτη που κατέληξε λίγο άουτ – στο 44′ σουτ του Μπουντόπουλου από το ύψος της περιοχής, άουτ – αποτέλεσμα ημιχρόνου το 0-1 για τους φιλοξενούμενους – Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου για τη φάση του 30′! – Στο δεύτερο μέρος μπήκε δυνατά ο Αστέρας, κέρδισε και δυο κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα – στο 48′ σε αντεπίθεση του Αήττητου σουτ του Καλογέρη από διαγώνια θέση περίπου από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ – στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δεύτερου μέρους, και πλην της προαναφερόμενης φάσης, ο Αστέρας πιέζει κι έχει ξεκάθαρη εδαφική υπεροχή, χωρίς πάντως “καθαρή” ευκαιρία στο διάστημα αυτό – στο 66′ το 1-1 με κεφαλιά του Παγώνη μετά από κόρνερ του Μπουντόπουλου – στο 73′ σουτ του Κυριάκου άουτ – στο 76′ σε μια ακόμα από τις λιγοστές αντεπιθέσεις του Αήττητου ο Καλογέρης έκανε το 1-2 με δυνατό σουτ – επηρεασμένος ο Αστέρας μετά το δεύτερο γκολ που ήρθε κόντρα στη τότε ροή του αγώνα, προσπάθησε μόνο “σπασμωδικά” χωρίς αποτέλεσμα, και δεν δημιούργησε κάποια ευκαιρία από τότε κι έπειτα – καθυστερήσεις στην Αμαλιάδα – στο 90+4′ μακρινό φάουλ του Κέρι λίγο άουτ – τελικό σκορ το 1-2)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Θοδ. Γκάτζιος): Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Αρβανίτης, Μπουζούρας (68′ Κυριάκος), Ν’ Γκουέμ, Παγώνης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Τόρες (79′ Σταθάτος)

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Μιχελής, Μουστάκης, Ηρακλής (72′ Μωυσιάδης), Κολλαράς, Χριστοφιλέας, Ρουσσάκης (8′ λ.τρ. Γκούμας – 66′ Φαρινόλα), Νικλητσιώτης (80′ Βιδάλης), Καλογέρης, Κρητικός, Κατσικογιάννης, Τσιλιγγίρης

Πηγή: iliaoikonomia