15.6 C
Νοέμβριος 23, 2020
ΜΠΑΣΚΕΤ

Έβγαλε σφυγμό ο Ολυμπιακός!

Αντίδραση και χαρακτήρα μεγάλης ομάδας ανέδειξε ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός επικρατώντας άνετα του ΠΑΟΚ με 96-77 στο «άδειο» λόγω τιμωρίας ΣΕΦ.

Με τον ιδανικότερο τρόπο επανήλθε ο Ολυμπιακός στιςε εγχώριες υποχρεώσεις του συντρίβοντας στο «άδειο» λόγω τιμωρίας ΣΕΦ τον ΠΑΟΚ με 96-77 για την 24η αγωνιστική της Basket League

Οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους τραυματίες Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Τιλί, έβγαλαν αρκετή ενέργεια, πάθος και πυγμή, αφήνοντας πίσω τους τον οδυνηρό αποκλεισμό από το Final-4  του Βελιγραδίου από την Ζαλγκίρις Κάουνας και προχωρούν μπροστά για τον τελευταίο του στόχο φέτος.

Με «όπλο» τους την πιεστική τους άμυνα, αλλά και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας τους στα τρίποντα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα, όντες το απόλυτο αφεντικό και υποχρέωσαν τον «Δικέφαλο» του Βορρά στην πρώτη του ήττα με 96-77 από τα μέσα του περασμένου Φεβρουαρίου στην Α1

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Στρέλνιεκς και Παπανικολάου με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, καλή εμφάνιση και από τους Παπαπέτρου (πρώτος σκόρερ με 21) και Ρόμπερτς με 13. Από τον ΠΑΟΚ, προσπάθησαν οι Γκος και Κρουμπαλι, οι οποίοι πέτυχαν από 13.

Ο Ολυμπιακός με τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς και Πααανικολάου να οδηγούν στο σκοράρισμα και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στα πρώτα 7 λεπτά προηγήθηκε 22-7 δείχνοντας από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του. Στα υπόλοιπα λεπτά όμως του πρώτου δεκαλέπτου ακολούθησε ένα … νεκρό διάστημα επιτρέοντας στον ΠΑΟΚ μ’ ένα σερί 0-12 να μειώσει σε 22-20 με τους Γκος και Τζόουνς να προσφέρουν λύσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει τρίποντο από τη γωνία για το 25-20

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε αισθητά τη απόδοσή του. Τα τρίποντα των Παπανικολάου, Στρέλνιεκς και Μάντζαρη έδωσε στους γηπεδούχους την ώθηση που επιζητούσαν για το 40-27 στο 16’.

Την ίδια στιγμή οι Μπόγρης και ΜακΛιν βοηθούσαν πολύ στο αμυντικό σκέλος και το πρώτο μέρος βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 53-37 και να δείχνει ποιός είναι το απόλυτο αφεντικό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν μ’ ένα σερί 0-10, εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου σε επίθεση κι άμυνα  κι έτσι το σκορ στο 25 έφτασε στο 53-47.

Ένα τρίποντο και φάουλ του Γουίλτζερ, όπως επίσης ακι το γκολ – φάουλ του Μακλιν .. επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φτάσει γρήγορα στο 60-47 και ουσιαστικά να βάλει  μπροστά στο δικό του νέο ξέσπασμα. Τα τρίποντα των Μάντζαρη και Στρέλνιεκς έφεραν τον Ολυμπιακό να προηγείται με διαφορά ακόμη και 22 πόντων (72-50) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στα επίπεδα του 73-55 ακι το ματς να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα

Στη τέταρτη περίοδο πήρε … φωτιά ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Με συνεχόμενα τρίποντα και γκολ- φάουλ ο διεθνής φόργουορντ ητγήθηκε στο σκοράρισμα κι έδωσε τη δυνατότητα στους «ερυθρόλευκουε» να διατηρήσουντην διαφορά του σκορ σε υψηλά επίπεδα όπως μαρτυρά τοτ τελικό 96-77

Τα δεκάλεπτα:΅25-20, 53-37, 73-55, 96-77