15.4 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Έκανε break στο … break ο Παναθηναϊκός

Με «όπλο» την πολύ δυνατή του άμυνα κι εξαιρετικούς τους Καλάθη και Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το ΣΕΦ με 66-71, ισοφάρισε η σειρά σε 1-1 κι ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας

Δυνατά το κυνήγι του τίτλου «επέστρεψε« ο Παναθηναϊκός

Με … όπλο τη πολύ δυνατή του άμυνα

στο δεύτερο μέρος και έχοντας έναν «καυτό» Μάικ Τζέιμς, οι «πράσινοι» νίκησαν 71-66 τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ, ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς (1-1)!

Κοντά ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν προηγούμενοι 43-40 στα αποδυτήρια. Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το «κλειδί» για το «τριφύλλι», καθώς μέσα από την εξαιρετική του άμυνα, «μπλόκαρε» αφενός τους γηπεδούχους (που έκαναν περίπου έξι λεπτά για το πρώτο καλάθι τους στο δεύτερο μέρος) και αφετέρου με τον Τζέιμς, πήραν διψήφιες διαφορές.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, με τον Πρίντεζη να ξεκινά μία αντεπίθεση για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι μείωσαν στο τρίποντο (66-69), αλλά ένα επιθετικό ριμπάουντ του Σίνγκλετον που συνοδεύτηκε από φάουλ στα 20”, έδωσε το προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό, καθώς ο Αμερικανός ευστόχησε στη μία βολή.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πασκουάλ ήταν ο Καλάθης με 18 πόντους, έχοντας ακόμη 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Τζέιμς που είχε 17, να σκοράρει σε καθοριστικά σημεία. Από τους Πειραιώτες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 13 πόντους και ο Σπανούλης με 12. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, με το επόμενο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Κυριακή (10/6, 19:00).

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71