22.3 C

Μουντιάλ 2018: Κροατία-Αγγλία 2-1 στην παράταση με πλήρη ανατροπή!

Με μια επική εμφάνιση με απίστευτο πάθος και ψυχή (ειδικά μετά την ισοφάριση), η Κροατία κέρδισε με ανατροπή 2-1 την Αγγλία στην Μόσχα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Μουντιάλ 2018!

Οι Αγγλοι πίστεψαν στο… “θαύμα”, καθώς στο 5ο λεπτό ο Τρίπιερ με απευθείας (κα-τα-πλη-κτι-κή) εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, στέλνωντας στο δεξί “Γ” την μπάλα… ταχυδρομικώς!

Στο 68′ η Κροατία έφερε μετά από πολύ πίεση το ματς στα ίσια με τον Πέρισιτς (με προβολή), μετά από όμορφο “γέμισμα”.

Η “πολύ σκληρή για να πεθάνει” Κροατία… 4 λεπτά αργότερα έχασαν μοναδική ευκαιρία για να περάσουν μπροστά όταν πάλι σε πλασε του Πέρισιτς η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δεξί δοκάρι του Πικφορντ και στην συνέχεια ο Ρέμπιτς σούταρε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Το ματς πήγε στην παράταση με το σκορ στο 1-1.

Στο 109′ ο τεράστιος Μάτζουκιτς, άφησε με το στόμα ανοικτό τους Αγγλους καθώς με ιδιαίτερη κίνηση προς την εστία, έκανε το 2-1 και έστειλε την χώρα του στον μεγάλο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

‘Ετσι, στον τελικό της Κυριακής 15-7-18 και ώρα 18:00,  η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Γαλλία για το βαρύτιμο τρόπαιο, ενώ το Σάββατο 14-7-18 και ώρα 19:00 στον μικρό τελικό η Αγγλία θα κοντραριστεί με το Βέλγιο.

Ευχόμαστε να έχουμε εναν σπουδαίο τελικό και να απολαύσουμε υπέροχο ποδόσφαιρο από τις φιναλίστ χώρες της διοργάνωσης.

1-1 Ivan Perisic 68′