20.3 C
24 Απριλίου, 2024
SPORTS

Πρόκριση στο Παγκόσμιο για τους άνδρες

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε η εθνική μας ομάδα πόλο των Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης και πέρασε απ’ ευθείας στο Παγκόσμιο.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 8-6

Στην ελίτ του παγκοσμίου πόλο παραμένει η ελληνική ομάδα αφού επικράτησε στον αγώνα κατάταξης με 8-6 του Μαυροβουνίου και πήρε την πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι με την νίκη της αυτή εξασφάλισε την πρόκριση της απ’ ευθείας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει το 2019. Η Εθνική μας κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και να κρατήσει αυτή την διαφορά και στο ημίχρονο (5-4) αλλά και στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (6-5).

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα σφράγισε την νίκη της φτάνοντας την διαφορά στα δύο γκολ.

Τα γκολ για την Ελλάδα πέτυχαν οι Σκουμπάκης 2, Κολόμβος 2, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 2.

Για το Μαυροβούνιο σκόραραν οι Ίβοβιτς 3, Πέτκοβιτς 1, Ράντοβιτς 1, Σπάιτς 1.