15.4 C
20 Απριλίου, 2024
ABOLA PLUS

Ευρωβόλεϊ 2019: Απίστευτη πρόκριση της Εθνικής στους «16», με «δώρο» Ρουμανίας!

Ναι.. τελικά γίνονται και θαύματα! Η Εθνική Ανδρών Βόλεϊ στους “16” και παίζει με Ρωσία!
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουμε (βίντεο πανυγυρισμών), το τι έγινε όταν η Ρουμανία νίκησε τη Πορτογαλία με 3-1 σετ και με την απαραίτητη διαφορά πόντων που εξασφάλισαν τη συμμετοχή μας στους “16” της διοργάνωσης!  Όλοι στο χορό να τραγουδούν “Ελλάς ολέ ολέεεε” και η χαρά όλων μας στα ύψη!!!
Το παιχνίδι:
Η Πορτογαλία παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο κυνηγούσε συνεχώς το σκορ, αφου έχασε το πρώτο σετ με 21-25 και παρόλο που το γύρισε  και ισοφάρισε σε 1-1, στο δεύτερο με νίκη 25-19, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το έργο της.
Έχοντας αρκετά καλή αρχή στο τρίτο σετ και φτάνοντας στο 4-0 αλλά και στο 9-5.. οι Ρουμάνοι σαν “οδοστρωτήρας” θα λέγαμε κατάφεραν να ανατρέψουν με άνεση το αρνητικό εις βάρος τους σκορ, κλείνοντας στο 18-25 και κάνοντας το 1-2!
Το τελικό 1-3 σετ, ήρθε με 23-25 πόντους και ανέδειξε την “αδιαφορη” βαθμολογικά Ρουμανία, ως νικήτρια του αγώνα, δίνοντας στην Ελλάδα μας την ιστορική αυτή πρόκριση!
Ελλάδα, Ρουμανία και Πορτογαλία ισοβάθμισαν στην 4η θέση με ίδιο ρεκόρ (1 νίκη-4 ήττες), ίδια σετ (5-13), αλλά η διαφορά ήταν στους πόντους όπου η εθνική είχε 386 κερδισμένους, 432 χαμένους και συντελεστή 0.89354, οι Πορτογάλοι 386-433 (!!!) και συντελεστή 0.8915 και οι Ρουμάνοι 372-439 (και συντελεστή 0.84).

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-19, 18-25, 23-25) σε 104′.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σίλβα): Τσβετιτσάνιν 8 (6/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φερέιρα Α. 27 (23/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 42% άριστες), Φερέιρα Μ. 15 (14/29 επ., 1 άσσος), Ντα Σίλβα 1 (1 άσσος), Σιμόες 3 (3/7 επ., 63% υπ. – 13% άριστες), Μενέζες 1 (1/5 επ.) / Φιντάλγκο (λ, 36% υπ. – 21% άριστες), Άλβαρ (λ), Τεϊξέιρα, Μάρτινς Φ., Κούνχα, Μάρτινς Λ. 13 (11/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 14% άριστες).
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Μιχαλτσέα 12 (9/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ατσιομπανιτέι 20 (16/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 20% άριστες), Μπάρθα, Λίτσα 12 (11/23 επ., 1 άσσος), Μπάλα 8 (8/16 επ., 77% υπ. – 38% άριστες), Σπίνου 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ) / Κρίστουντορ (λ, 45% υπ. – 36% άριστες), Κάντορ (λ), Ματέι, Ντουμίτρου, Γκεοργκίτα 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαλεάν 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 13% άριστες).

– αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες
Ευχόμαστε καλή επιτυχία στον επόμενο αγώνα με τη Ρωσία και να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται!