Β΄ ΕΠΣΑ - 2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣΒ' ΑΘΗΝΩΝ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΤΣΑΝΟΣ

Πέντε αστέρων ομάδα ο Αστέρας Ζωγράφου πήρε το ντέρμπι στην πρεμιέρα,και το μετέτρεψε σε έναν υγιεινό περίπατο.
Εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες του αντιπάλου και στο 25’λεπτο ήταν 2-0
Η νεανική ομάδα του Μπάμπη Κατσάνου έπαιξε με πάθος, πολύ καλά διαβασμένη  μόλις στο 7εχασε απίστευτη ευκαιρία με το Λαχανά στο 15’ανοιξε το σκορ με τον Qerai με πολύ ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι.
Αρχικά διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι φιλοξενούμενοι αλλά τελικά το γκολ μέτρησε πολύ σωστά.
Η ομάδα του αστέρα έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 20 πάλι με την συνεργασία Qerai Δημητρίου που τελευταία στιγμή έκοψε την διείσδυση η άμυνα,η οποία έδειχνε να τα έχει χαμένα από την ασφυκτική πίεση του Αστέρα.Στο 25ο Λαχανάς αφού πέρασε το προσωπικό του αντίπαλο, έβγαλε μια εξαιρετική ασίστ στον Τσιάκαλο φάτσα στον τέρμα και πίσω από την πλάτη της άμυνας του ο οποίος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0 .ο Αστέρας συνέχισε την πίεση παρά το 2-0 .
Στο 33 απάντησε η Ελευθερούπολη μετά από κόρνερ με κεφαλιά του Στούμπου στο πίσω δοκάρι σκόραρε αλλά ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ και ακύρωσε το γκολ.
Η ομάδα του Ζωγράφου στο 42 έκανε το 3-0 μετά πάλι από εξαιρετική ενέργεια αυτή την φορά από αριστερά με τον Λαχανά να περάσει όποιον βρει μπροστά και να δώσει πάρε βάλε στην μικρή περιοχή στον Δημητρίου ο οποίος με την σειρά του πλάσαρε εύστοχα..
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό να πέσει ο Ρυθμός η Ελευθερούπολη προσπάθησε να κάνει κάτι αλλά δεν τα κατάφερε.
Ήταν ανούσια και δεν μπορούσε να μπει εύκολα στην περιοχή του αντιπάλου όπου ήταν καλά οργανωμένος.
Το 3-0 ήταν γεγονός.
Πολύ ευχαριστημένος από το πρώτο ημίχρονο , αλλά όχι από το δεύτερο.
Το θεωρώ λογικό αφού είναι η πρώτη αγωνιστική και η ομάδα δεν είναι φορμαρισμένη.
Θα ήταν θαύμα να τρέχει έτσι και στα δύο ημίχρονα, τότε κάτι δεν θα είχαμε κάνει καλά.