16 Απριλίου, 2024

Πρόκριση στους «8» για την Εθνική Ενόπλων Δυνάμεων Ελλάδας! (vid)

Πρόκριση στους «8» για την Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου Ανδρών Ενόπλων Δυνάμεων Ελλάδας

Στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ενόπλων Δυνάμεων (CISM) προκρίθηκε η Εθνική
Ομάδα Ποδοσφαίρου Ανδρών της χώρας μας, παρά την ήττα (5-2, 20/10) από το Ομάν. Το
αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέρασε στην επόμενη φάση ως η μία από τις δύο
καλύτερες ομάδες (σ.σ. η δεύτερη είναι η Ιρλανδία), που τερμάτισαν τρίτες στους ομίλους
τους.
Μεθαύριο (23/10) η Ελλάδα, που συγκέντρωσε 4 βαθμούς στους ομίλους (1-1-1) θα
αντιμετωπίσει την Βόρεια Κορέα, η οποία ολοκλήρωσε την διαδικασία των ομίλων ως
πρώτη, με 7 πόντους (2-1-0).
Όσον αφορά στην αναμέτρηση με το Ομάν, που τερμάτισε με 9 βαθμούς (3-0-0) στον
δεύτερο από τους τρεις ομίλους, έχοντας την καλύτερη επίδοση από κάθε άλλο σύνολο, η
Εθνική μας δέχθηκε τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, το Ομάν πήρε το προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ στο 51’, ενώ στο 55’
σημείωσε το 3-0. Η Εθνική μας μείωσε σε 3-1 με τον Ροβίθη, στο 61’, αλλά τέσσερα λεπτά
μετά, το Ομάν πέτυχε το 4-1. Ο Οικονομόπουλος έκανε το 4-2, στο 72’ και το τελικό 5-2