14.3 C
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Μια ανάσα από τα προημιτελικά ο Αστέρας Τρίπολης

Εμφατικό ήταν το πέρασμα του Αστέρα Τρίπολης από τη Θεσσαλία και τα Τρίκαλα, των οποίων επιβλήθηκε 2-0 στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι Αρκάδες έδωσαν ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς της Πελοποννήσου, καθώς για να αποκλειστούν θα πρέπει να ηττηθούν με διαφορά τριών τερμάτων.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, καθώς η θερμοκρασία στην έναρξη του αγώνα ήταν -4 βαθμοί κι αυτό δυσκόλεψε πάρα πολύ τις προσπάθειες των παικτών.

Το σκορ άνοιξε στο 39΄, όταν σε σουτ του Ιωαννίδη ο Σιδεράκης απέκρουσε, αλλά ο Καλτσάς πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-1 για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο να τελειώσουν το παιχνίδι και το κατόρθωσαν γρήγορα, καθώς στην πρώτη κιόλας ευκαιρία τους διπλασίασαν τα τέρματα  τους.

Στο 50ό λεπτό ο Ιγκλέσιας βρήκε τον Κότσιρα κι εκείνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 0-2.

Πηγή: naftemporiki.gr