Άτυχος στάθηκε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Χαλανδρίου, Μάριος Καλλιαμπάκος, καθώς στο παιχνίδι με τον ΠΑΟ Ρουφ υπέστη βαρύ διάστρεμμα και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για δύο μήνες. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι ο τεχνικός του συλλόγου, Χρήστος Βλάχος, δεν υπολογίζει στα πλάνα του τον «πορτιέρο» για τα υπόλοιπα παιχνίδια που απομένουν μέχρι το τέλος της σεζόν.
Την Κυριακή η ομάδα υποδέχεται την Θύελλα Αγίου Δημητρίου και θέλει πάση θυσία το τρίποντο, ώστε να πάρει βαθμολογική ανάσα. Θέση στην ενδεκάδα διεκδικεί ο Παπαδάκης που εξέτισε την ποινή του. Η τελευταία νίκη του Απόλλωνα σημειώθηκε κόντρα στο Καματερό (1-4 στις 23 Νοεμβρίου 2019). Έκτοτε οι «κυανόλευκοι» έχουν 7 ήττες και πέντε ισοπαλίες.