Στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι, ο Ήφαιστος Περιστερίου αναδείχτηκε ισόπαλος (1-1) με την Κηπούπολη. Για τους «ερυθρόλευκους» το γκολ πέτυχε ο Κύστας, ενώ ο Χίος έχασε πέναλτι. Ο τεχνικός του συλλόγου, Σάκης Σάσσαλος τόνισε ότι η ομάδα του παρουσίασε βελτίωση σε σχέση με το πρώτο φιλικό κόντρα στον Εθνικό Πειραιά, αλλά πρόσθεσε ότι χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά για να φτάσει στο σημείο που πρέπει.
Το Σάββατο 27 Αυγούστου έχει προγραμματιστεί νέο φιλικό, με αντίπαλο , εντός έδρας, την Κ 19 του Ατρόμητου Αθηνών.