21.4 C

Με 1-0 προχώρησαν Άρης και Λαμία στην Football League

Ζωντανός στη μάχη της ανόδου παρέμεινε ο Άρης. Η ομάδα του Κωστένογλου τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον Παναιγιάλειο, ωστόσο ένα φοβερό γκολ του Καπνίδη χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του (0-1).

Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου είδε τον Παναιγιάλειο να βάζει δύσκολα στην ομάδα του, αλλά με μια γκολάρα του Καπνίδη πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη (0-1) και συνεχίζει να καταδιώκει την Λαμία και τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Άρης ήξερε εξ αρχής πως έπρεπε να φύγει με το τρίποντο από το Αίγιο, καθώς σε άλλη περίπτωση η… ψαλίδα από τη Λαμία και τον Απόλλωνα (που είχαν επικρατήσει χθες) θα άνοιγε ακόμη περισσότερο και οι ελπίδες για άνοδο θα μειώνονταν αισθητά. Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με τους Θεσσαλονικείς να δυσκολεύονται ιδιαίτερα και να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια αξιοσημείωτη φάση στα καρέ του Παναιγιάλειου.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο ώστε να σκοράρει το τέρμα που θα τους έδινε το τρίποντο. Και το κατάφεραν στο 53ο λεπτό. Ο Μπούρμπος έδωσε ωραία στον Καπνίδη, ο οποίος με τρομερό σουτ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκαραβέλη, γράφοντας το 1-0. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα σπουδαίο τρίποντο και να μειώνουν ξανά τη διαφορά από τη δεύτερη Λαμία στους 6 βαθμούς και στους 9 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα.