21 C
CHAMPIONS LEAGUE

Τιμητική ήττα για τον Ολυμπιακό

Οι «»ερυθρόλευκοι» υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόαν στο «Κααπ Νου» χάνοντας με 3-1, με τον Δημήτρη Νικολάου να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Αρκετά ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στο «Καμπ Νοου».

Απέναντι στην κατά τεκμήριο κορυφαία ομάδα της τελευταίας 12ετίας, οι πρωταθλητές Ελλάδας πάλεψαν όσο μπορούσαν κόντρα στην Μπαρτσελόνα και τελικά ηττήθηκα με 3-1

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν την Μπαρτσελόνα να μένει με δέκα παίκτες στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου λόγω αποβολής του Πικέ (42’) αλλά δεν κατάφεραν να την αγχώσουν, με τους Καταλανούς να ανεβάζουν «ταχύτητα» μετά το 60ο λεπτό και να καθαρίζουν το παιχνίδι (3-1)!

Ο Νικολάου με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Μέσι να διπλασιάσει τα τέρματά τους με εκτέλεση φάουλ. Ο Ντιν μετά από ασίστ του Αργεντινού σούπερ σταρ έγραψε το 3-0, για να έρθει ο Δημήτρης Νικολάου να εκεταλλευτεί με τονιδανικότερο τρόπο την εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Φορτούνη στο 89’ και με καρφωτή κεφαλιά να διαμορφώσει το τλεικό 3-1 , πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ντιν, Παουλίνιο, Μπουσκετς (80′ Ανδρε Γκόμεζ), Ινιέστα (67′ Ράκιτιτς), Ντελοφέου (46′ Μασεράνο), Μέσι, Σουάρες

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Μποτία, Νικολάου, Κούτρης, Ζιλέ (55′ Τζούρτζεβιτς), Ζντιέλαρ, Ρομαό, Καρσελά (65′ Πάρντο), Ανδρούτσος, Οφόε (72′ Φορτο