18.9 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

«Πασαρέλα» πρωτιάς για Ολυμπιακό!

Με καρδιά και σφυγμό πρωταθλητή Ευρώπης ο Ολυμπιακός πέρασε διά πυρός και … σιδήρου από το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 86-85  και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κάνοντας το 7-2.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος επέστρεψε ως αντίπαλος της Αρμάνι στο Μιλάνο, κάνοντας ονειρικό ματς, αλλά και την κορυφαία του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού (22 πόντοι) και άξιους συμπαραστάτες τους Μπράϊαν Ρόμπερτς και Γιάνις Στρέλνιεκς  οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν πανάξια σε ακόμη ένα θρίαμβο, επιβεβαιώνοντας ότι αποτελούν σύνολο για πολύ μεγάλα πράγματα!

Με τον Μπράιαν Ρόμπερτς να παίρνει φωτιά και άξιο συμπαραστάτη του τον Γιάνις Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6’ να προηγείται 9-14 βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.

Οιι γηπεδούχοι , οι οποίοι είχαν ως μετγάλο τους «όπλο» την έφεση στα επιθετικά ριμπάουντ,  πήραν τα ηνία του αγώνα.

Με τον Θίοντορ να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια., η Αρμάνι προηγήθηκε 21-14 στο 9’ μ’ ένα επι μέρους 8-0.

Την ίδια στιγμή, ο μεγάλος «πονοκέφαλος για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ του Νίκολα Μιλουτίνοφ, αλλά και η έλλειψη συγκέντρωσης στο αμυντικό «κπομμάτι».Το πρώτο δεκάλρεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να μειώνει στους 4 (21-170 χάρη σε τρίποντη «βόμβα« του πολύ «ζεστού» Γιάνις Στρέλνιεκς.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πίεσε ακόμη περισσότερο την άμυνά του, όμως τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ συνέχισαν να αποτελούν το μεγάλο «αγκάθι».

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 26-21, αλλα΄πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Κώστα Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό στο 26-24.

Οι γηπεοδύχοι συνέχισαν να προηγούνται μέχρι το 15’ όταν ο δείκτης του σκορ έγραφε 33-29.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Ολυμπαικός «έσφιξε»  πάρα πολύ την άμυνά του. Με τους Στρέλνιεκς Μάντζαρη και Ρόμπερτς να βρίσκουν σταθερά στόχο από τα 6.75 ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία με τον Γιώργο Πρίντεζη να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι, ξέφυγε 35-39, για να φτάσει στο 35-41 στο 17’ με εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζμέλ ΜακΛιν από εξαιρετική ασίστ του Γιώργου Πρίντεζη

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείτια 42-46, αλλα΄το μεγάλο «αγκάθι» συνέχισαν να αποτελούν τα πολλαάμυντικά ριμπάουντ, αλλά και το τρίτο φάουλ τουΝίκολα Μιλουτίνοφ.

Στην Τρίτη περίοδο οι γηπεοδύχοι μείωσαν 45-46, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να χρεώνεται με το τέταρτο προσωπικό του φάουλ, με τον Τζαμέλ Μακλν να γράφει το 45-48 στο 22’

Η άμυνα των Πειραιωτών συνέχισε να είναι αποδοτική και με τους Μπραϊαν Ρόμπερτς και Τζαμέλ ΜακΛιν να βρίσκουν δίοδο προς το αντίπαλο καλάθι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 24 49-53, για να φτ΄σασει στο 51-57 στο 25’ με τρίποντη βόμβα του Γιώργου Πρίντεζη,

Μάλιστα, ο αρχζηγός με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 51-59 3’ 58’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε για τα δύο επόμενα λεπτά στον ίδιο ρυθμό και στο 28’ απέκρτησε διαφορά δέκα πόντων (55-65) με διαδοχικούς πόντους Τζαμέλ ΜακΝΛιν, ο οποίςο σ’ εκείνο το σημείο έφτασε τους 15 προσωπικούς πόντους. Οι γηπεδούχοι πάντως, δεν το έβαλαν κάτω και μ’ ένα σερί 7-0 μείωσε σε 62-65 με καλάθια των Καλνιέτις και Θίοντορ, για να γράψει ο Κώστας Παπανικολάου το 62-66 με μία εύστοχη βολή σ6 δέκατα πριν το τέος του τρίτου δεκαλέπτου

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με καλάθι του Τζαμέλ ΜακΛιν στην λήξη του χρόνου της επίθεσης, για να ακολουθήσοει ακόμη ένα καλάθι του εκπληκτικού Γιάνις Στρέλνιεκς, ώστε να αποσπασεί 64-70 στο 32’

Στο 33’ όμως ακολούθησε το πέμπτο πολύ αυστηρό φάουλ που χρεώθηκε ο Νίκολ Μιλουτίνοφ, με τους γηπεοδύχους να το εκμεταλλεύονται και να προσπερούν με 72-70 με τρίποντο του Μίτσοφ στο 35’ έχοντας και την … εύνοια των διαιτητών και κυρίως του Ισπανού Ιερεθουέλο..

Κόντρα σε όλους και σε όλα οι παίκτες του Γιάννη Σαφαιρόπουλου είχαν το καθαρό μαυλό να αντιδράσουν

Με  δύο βολές ο Ρόμπερτς ισοφάρισε σε 72-72 , ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε  σε 75-74 και ο Κώστας Παπανικολάου με βόμβα τριών πόντων ισοφάρισε σε 77-77 στο 37’

Οι γηπεδούχοι με τον Γκουτάιτις να κάνει ζημιά κάτω από το καλάθι και τον Θίοντορ σταθερά συνετό στην επίθεση προηγήθηκαν 83-81 1’ 41 ‘’ πριν την λήξη.

Ένα εκπληκτικό γκολ-φάουλ του ΜακΛιν έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 85-86 40’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, για να ακολουθήσουν εκπληκτικές άμυνες αρχικά του Γι΄’ωργου Πρίντεζη και στο τέλος του Κώστα Παπανικολάου πάνω στον Θίοντορ, ώστε ο Ολυμπαικός να φύγει νικητής από το Μιλάνο με 86-85!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46, 62-66, 85-86

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Μίτσοβ 15 (1), Πάσκολο 2, Καλνιέτις 2, Ταρτσέφσκι 7 (10ριμπ.), Τσιντσαρίνι, Εμπαγέ 3, Θίοντορ 20 (2), Τζέφερσον 10, Μπερτάνς, Τζέρελς 7 (1), Γκουντάιτις 19 (10ριμπ.).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 22 (10/14διπ., 7ριμπ.), Παπαπέτρου 2, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 14 (2), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς 18 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ, Τόμπσον 4.