15 C
27 Απριλίου, 2024
Β' ΑΘΗΝΩΝ

Αναγεννημένη στο β’ ημίχρονο η Αναγέννηση Πετρούπολης, νίκησε 3-1 τον Αγ. Δημήτριο-Εκπληκτικό γκολ με φάουλ και πάλι ο Αθανασόπουλος

Αναγεννήθηκε… στην επανάληψη Σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε ανάμεσα σε Αναγέννηση Πετρούπολης και Άγιο Δημήτριο.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες όπως αναφέρει ο Βασίλης Θεόκλητος. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που… πατούσαν καλύτερα έχασαν κάποιες ευκαιρίες, όντας πολύ γρήγοροι στις αντεπιθέσεις. Παρόλα αυτά την λύση… την βρήκανε στο 39′ από την άσπρη βούλα με τον Παναγιωτόπουλο να ευστοχεί για το 0-1. Στο 45′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Αθανασόπουλο. Αυτή ήταν και η προειδοποιητική βολή για το τι θα ακολουθούσε. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, έγινε η πλήρη ανατροπή σκηνικού με την Αναγέννηση να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο. Κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο, πίεσε τον αντίπαλο και η ισοφάριση ήρθε με την “χρυσή” αλλαγή που έδωσε μια πιο επιθετική νότα στην ομάδα του, τον Σχίζα ο οποίος από κοντά ισοφάρισε στο 59′. Αυτό το γκολ “τόνωσε” για τα καλά το παιχνίδι με την μπάλα να παίζεται πάνω κάτω. Όσο περνούσε η ώρα, οι αποφασιστικοί πλέον γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές. Η δικαίωση για αυτούς ήρθε στο 84′ με ένα φάουλ… ζωγραφιά από τον Αθανασόπουλο (που διακρίνεται στην ΦΩΤΟ να πανηγυρίζει) που άφησε “άγαλμα” τον Μακρή. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Άγιο Δημήτριο, ήρθε και στις καθυστερήσεις το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά να ισοφαρίσουν και σε μια κόντρα με τον Χριστοδουλάκη από δεξιά να πατάει περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στον απερχόμενο Αλεξίου και έπειτα στα δίχτυα για το τελικό 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για αυτή την σπουδαία νίκη απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Αναγέννηση Πετρούπολης : Ματούδης, Χριστοδουλάκης, Τσαγρής, Μυτιλιναίος, Παπαδημητράκης, Παπαδόπουλος (Βασιλειάδης 13΄), Αθανασόπουλος, Ορφανάκος (Τσίγκας 93′), Τσέλιος (Σχίζας 46′), Αλεξίου, Κουμεντάκος Άγιος Δημήτριος : Μακρής, Βλαχόπουλος, Τζαβάρας, Σκόνδρας, Βαμβακέρης, Κωνσταντόπουλος, Ευκάρας (Καρτσιώλας 76′), Ανδρεαδάκης, Δαλκαφούκης (Κωτσίλας 70′), Ασλανίδης, Ραϊκος (Χαλιβελάκης 65′).