17.6 C
27 Απριλίου, 2024
ΜΠΑΣΚΕΤ

«Πνίγηκε» στις όχθεις του Ατλαντικού!

Την δεύτερη πιο βαριά ήττα των τελευταίων ετών γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Βιτόρια, παρουσιάζοντας σημάδια αποσύνθεσης (86-54).

Παράδοση άνευ όρων και ντροπιαστική ήττα του Ολυμπιακού στηn Βιτόρια από την Μπασκόνια με 86-54, ισοφαρίζοντας τη δεύτερη πιο βαριά ήττα στην ιστορία του.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει παιχνιδάκι στα χέρια των παικτών της ομάδας τηες Μπασκόνια και παρέδωσε .. πνεύμα, καταγράφοντς μία … μαύρη βραδιά.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστhκε στο παρκέ του  «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» μόλις για το πρώτο 15λεπτο Διάστημα, όπου τον βρήκε να προηγείτια με 27-30 και να δείχνει ικανός να «αποδράσει» από την Βιτόρια με το ροζ φίλλο αγώνα …

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι «ερυθρόλευkoι» υπέστησαν έαν απίστευτο μποακ άουτ, ρίχνοντας… λευκή πετσέτα.

Μ’ ένα επιμέρους 15-0, η Μπασκόνια ξεπέρασε 42-30 στο 23’, για να φτάσει τη διαφορά στους 16 πόντους (48-32) στο 25

Πληγή για τους «ερυθρόλευκους» αποτέλεσε σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι η επίθεσή τους, αφού στη δεύτερη ‘ περίοδο είχαν μόλις 9 πόντους, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο  εξαφανίστηκαν και αμυντικά, δεχόμενοι 36 πόντους με το επιμέρους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο να είναι 36-14.

Κορυφαίος για τους Βάσκους ο Βόιγκτμαν με 19 πόντους ενώ ο Πουαριέ (13π., 9ριμπάουντ) κρατούσε τους γηπεδούχους στο α’ ημίχρονο, όσο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Από το «ναυάγιο» του Ολυμπιακού διασώθηκε μόνο ο Πρίντεζης που είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54