24.2 C
24 Απριλίου, 2024
ABOLA PLUS

«Λύγισε» από τον… πυροβολισμό στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός

Mε τους Μπόγρη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τους «ερυθρόλευκους» να τον ορίζουν, όπου χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα με Πρίντεζη και Μπόγρη, αλλά και τον Σπανούλη σε κέφια πήραν το προβάδισμα, φτάνοντάς το ακόμη και στο +5 (8-13), στα πρώτα τρία λεπτά.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπλατ έκαναν λάθη, επιτρέποντας αιφνιδιασμούς στη Ρεάλ και εκείνη πέρασε μπροστά (16-15).

Το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (16-18), αλλά η μέτρια άμυνά τους έδωσε το δικαίωμα στους Τέιλορ και Ρέγες να σπρώξουν τους γηπεδούχους στο +5 (23-18), με το οποίο έκλεισαν την πρώτη περίοδο κι αυτό γιατί ο αρχηγός τους κρατούσε επιθετικά.

Με τον Σπανούλη να είχε την ίδια… φόρα, ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα 5-0 και έφερε το ματς στα ίσα (28-28). Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε με την είσοδο του Καμπάτσο από τον πάγκο, ο οποίος την έσπρωξε στο +5 (33-28), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν… ξέφρενο ρυθμό.