17.6 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Βαλένθια – Παναθηναϊκός Superfoods 67-63

Ο Παναθηναϊκός Superfoods χάρισε ένα δικό του παιχνίδι στη Βαλένθια (67-63) κι έχασε την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο φινάλε του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν ήταν τόσο σοβαρή όσο θα έπρεπε και δεν μπόρεσε να πετύχει την ενδέκατη νίκη της στον πρώτο γύρο. Πλέον με ρεκόρ 10-5 συγκατοικεί με τη Ζαλγκίρις Κάουνας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πάνω από τη Φενέρμπαχτσε που είναι πιο πίσω μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για άλλο ένα παιχνίδι οι διαιτητές έπαιξαν τον δικό τους ρόλο αδικώντας τους «πράσινους», με κυριότερη φάση στα δύο λεπτά πριν το φινάλε όταν ενώ η μπάλα ήταν υπέρ της ελληνικής ομάδας, οι ρέφερι υποστήριξαν ότι δεν είδαν κι έδωσαν τζάμπολ, με τις «νυχτερίδες» να παίρνουν από το… πουθενά την κατοχή και με τρίποντο του Ντόρνεκααμπ το προβάδισμα με 63-60.

Η εξέλιξη συνέχιζε να είναι συγκλονιστική, καθώς ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πάρα πολύ στην επίθεσή του και στο 36’ οι δύο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι με 55-55 και φαινόταν ότι ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Λοτζέσκι ισοφάρισε 63-63 στο 39’ με τρίποντο έπειτα από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με καλάθι του Ντούμπλιεβιτς στα 36,6’’ για το φινάλε κι ενώ είχε αστοχήσει ο Γκριν. Στο ενδιάμεσο είχε αποχωρήσει τραυματίας ο Νίκος Παππάς από το παρκέ. Ο Ντένμον αστόχησε, ο Ρίβερς έκλεψε στη συνέχεια αλλά έχασε το λέι απ για την ισοφάριση και οι διαιτητές έδωσαν την κατοχή στους γηπεδούχους. Τα πάντα είχαν τελειώσει και ο Γκριν με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63

Βαλένθια (Τσους Βιδορέτα): Τόμας, Αμπάλδε 4, Φαν Ρόσομ 4, Ρούντεζ 2, Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Μαρτίνεθ 4, Πλάις 13, Γκριν 21 (4), Ντόορνεκαμπ 8 (2)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 10 (2), Γκιστ 3, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ, Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 17 (3), Αντετοκούνμπο