ΜΠΑΣΚΕΤ

Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 63-69

Ο Παναθηναϊκό Superfoods “πάτησε” τον Ερυθρό Αστέρα με 69-63 κατακτώντας το τρίτο φετινό «διπλό», αύξησε σε 10-4 το ρεκόρ του, εδραιώθηκε στην 4άδα της EuroLeague και συνεχίζει σε τροχιά κορυφής!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρά την απουσία του Νικ Καλάθη και το γεγονός ότι ο Νίκος Παππάς έπαιξε έχοντας ταξιδέψει σήμερα για τη Σερβία καθώς ήταν άρρωστος, ήταν απόλυτα διαβασμένος και ψυχωμένος και πήρε ένα τεράστιο «διπλό» υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 9η ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρά την απουσία του Νικ Καλάθη και το γεγονός ότι ο Νίκος Παππάς έπαιξε έχοντας ταξιδέψει σήμερα για τη Σερβία καθώς ήταν άρρωστος, ήταν απόλυτα διαβασμένος και ψυχωμένος και πήρε ένα τεράστιο «διπλό» όπως συνηθίζει να κάνει και μέσα στο εν Ελλάδι εξοχικό του,το ΣΕΦ.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη που τους ανεβάζει στο 10-4 και τους εδραιώνει στην τετράδα της βαθμολογίας, μία «στροφή» πριν το φινάλε του πρώτου γύρου. Ο Τζέιμς Γκιστ για μία ακόμα φορά ήταν απολαυστικός με 16 πόντους και πολλές σπουδαίες άμυνες, ενώ ο Μάρκους Ντένμον πρόσθεσε άλλους 16 κι έδειξε την κλάση του και ότι είναι πολύτιμος για το σύνολο, ενώ έπαιξε και για τον Νίκο Παππά που ήταν επηρεασμένος από την αμυγδαλίτιδα που τον ταλαιπώρησε.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέιμς Φελντέιν με 21 πόντους, αλλά δεν θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η εξέλιξη του αγώνα

«Ζεστός» ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός Superfoods ο οποίος με διαδοχικά τρίποντα των Γκιστ, Σίνγκλετον και με τον πρώτο να σκοράρει επτά πόντους νωρίς-νωρίς προηγήθηκε 13-7 στο 4’, αλλά δύο καλάθια των Μπιέλιτσα και Φελντέιν βοήθησαν τους γηπεδούχους να μειώσουν 13-11 στο 6’, με την αναμέτρηση να διακόπτεται λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ. Το σερί των γηπεδούχων έφτασε το 8-0 για το 15-13, πριν ισοφαρίσει ο Λεκαβίτσιους σε 15-15. Οι «πράσινοι» σημείωσαν επτά αναπάντητους πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-15 υπέρ τους.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους διαιτητές να αναλαμβάνουν δράση αποφασίζοντας συνεχώς υπέρ των Σέρβων. Το ένα σφύριγμα διαδεχόταν το άλλο, ο Σίνγκλετον χρεώθηκε με ανύπαρκτο δεύτερο φάουλ, ο Ρίβερς πήρε τεχνική ποινή και κάπως έτσι –με τον Φελντέιν να βρίσκει ρυθμό- το ματς γύρισε, με τον Λεσόρτ να γράφει το 27-25 στο 14’΄. Οι ρέφερι έκαναν τα πάντα για να ευνοήσουν τους Σέρβους, με τον Ρίβερς να φτάνει τα τρία φάουλ. Στο 15’ ο Λοτζέσκι έγραψε από κοντά το 29-27. Στο 17’ ο Λοτζέσκι βρήκε στόχο από μακριά κι έγραψε το 32-30, με τον Αλιμπίγεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το 34-30 που σημειώθηκε από τον Ντένμον, οι γηπεδούχοι έκαναν ξανά σερί και προηγήθηκαν 37-34 με τον Πασκουάλ να διακόπτει αυτήν τη φορά τη ροή της αναμέτρησης. Το 38-34 στο τελευταίο τρίποντο έγινε 38-41 χάρη σε πέντε πόντους κι ένα εκπληκτικό buzzer beater του Ντένμον με τους «πράσινους» να είναι καλύτεροι ως εκείνο το σημείο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα τα διαδοχικά καλάθια των Ντένμον και Αντετοκούνμπο μέσα από τη ρακέτα των Σέρβων έφεραν τους «πράσινους» για πρώτη φορά στο +9 (51-42), πριν διακοπεί ο αγώνας λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ στο 25’. Ένα λεπτό μετά ο Σίνγκλετον χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ, αλλά η άμυνα του «τριφυλλιού» συνέχισε να δίνει λύσεις. Η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους για τους πρωταθλητές Ελλάδας (44-57), όμως η αντίδραση των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου να γράφει 49-58.

Καθόλου καλά δεν ξεκίνησε η τελευταία περίοδος για την ελληνική ομάδα. Το πρόβλημα στην επίθεση ήταν φανερό και σαν να μην έφτανε αυτό ο Σίνγκλετον χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο 33’ με τους Σέρβους να πλησιάζουν σε 53-58. Σε αυτό το σημείο όμως ο χρήσιμος Κένι Γκάμπριελ εκτέλεσε για τρεις κι ανέβασε την διαφορά σε 62-53, καθώς είχε προηγηθεί μία βολή του Παππά, με τον Αλιμπίγεβιτς να καλεί τάιμ άουτ στο 36’ κι ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 64-55. Ο Φελντέιν εκμεταλλευόμενος τα ευνοϊκά προς τους Σέρβους σφυρίγματα διαμόρφωσε το 63-66 στο 39’. Ο Ρίβερς με μία βολή στα 23’’ έγραψε το 63-67 και ο Γκιστ σταμάτησε με μεγαλοπρεπέστατη τάπα τον Ρότσεστ, με 16’’ να απομένουν για το τέλος. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε με 69-63.

Δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69

Ερυθρός Αστέρας (Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 4, Νταβίντοβατς, Λάζιτς 3 (1), Άντιτς 2, Ντόμπριτς 5 (1), Φελντέιν 21 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ρότσεστι 7 (1), Λεσόρτ 8, Ένις, Μπιέλιτσα 8

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8 (2), Ρίβερς 3, Παππάς 1, Ντένμον 16 (2), Γκιστ 16 (1), Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου